Gdy wybieramy drzwi zewnętrzne, szukamy zwykle tych o jak najlepszych parametrach pod względem odporności i izolacyjności. Jest to jednak decyzja na lata, dlatego równie istotny jest wygląd tego rodzaju drzwi. Ważne, by podkreślały estetykę elewacji oraz – jako jeden z najbardziej rzucających się w oczy elementów domu – odzwierciedlały gust mieszkańców.
Spośród szerokiej oferty drzwi zewnętrznych niekiedy trudno wybrać najbardziej odpowiadający nam model. Do wyboru mamy bowiem drzwi z różnych materiałów, klasyczne, minimalistyczne czy wyposażone w szklane elementy. Podpowiadamy, jak ułatwić sobie wybór najlepszych drzwi zewnętrznych do domu lub mieszkania, by dopasować je nie tylko do wyglądu elewacji, ale też stylu, w jakim jest urządzone wnętrze budynku.
1. Drzwi zewnętrzne drewniane – klasyczne i nowoczesne
Zastanawiasz się nad zaletami tego rodzaju drzwi wejściowych? Ten materiał zwykle łatwo dopasować do drewnianych podłóg, a dodatkowo dodaje on elewacji elegancji. Dodatkowo posiadają doskonałą izolację akustyczną i cieplną, dlatego skutecznie blokują dźwięki z zewnątrz oraz ucieczkę ciepła z wnętrza budynku. Warto mieć tez na uwadze, że drewniane drzwi zewnętrzne nie należą do najtańszych oraz że nie zawsze są one odporne na warunki pogodowe, szczególnie na wilgoć, dlatego konieczna jest ich konserwacja.
Miłośnicy klasycznych rozwiązań i drewna na pewno znajdą coś dla siebie. Takie drzwi z łatwością dopasujesz do klasycznych wnętrz z drewnianymi podłogami. Na pewno znajdziesz też odpowiedni kolor drewna, który będzie atrakcyjnie kontrastować z elewacją w jasnych i pastelowych kolorach, np. kasztan, dąb bagienny, nussbaum, palisander, teak, złoty dąb czy wiśnia, dlatego możesz wybrać elegancką, ale bardzo bezpieczną opcję – drzwi zewnętrzne i wewnętrzne wykonane z tego samego lub podobnego koloru drewna lub też drzwi wewnętrzne będą mieć ten sam kolor, co stolarka okienna. Wiele modeli drzwi zostało ozdobionych elementami dekoracyjnymi – wyfrezowanymi wzorami i szybami, ozdobnymi aplikacjami i kołatkami. Bez problemu znajdziesz też minimalistyczne drzwi drewniane, które staną się ozdobą bardziej nowoczesnych budynków.
2. Stalowe drzwi zewnętrzne – dla minimalistów i poszukiwaczy praktycznych rozwiązań
Inną propozycją są drzwi dużo odporniejsze na wilgoć i inne warunki atmosferyczne, a jednocześnie dużo tańsze niż modele wykonane z drewna. Dodatkowo drzwi stalowe mogą łatwo imitować drewno i są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętaj jednak, że mogą one generować dużo większe straty ciepła, choć można im zapobiec, jeśli ich ościeżnica zostanie poprawnie zamontowana.
Drzwi z tego materiału, dzięki chłodnym, metalicznym kolorom, świetnie uzupełnią nowoczesną elewację w ciemnych barwach, np. w kolorze antracytowym. Do takiej elewacji pasują zwłaszcza jednolite drzwi lub modele z przeszkleniami o prostych kształtach. Mogą też jednak stanowić atrakcyjny kontrast z jasną elewacją lub – ze względu na dostępność modeli w kolorze białym – zupełnie wtopić się w elewację. Jeśli jednak poszukujesz drzwi stalowych imitujących drewno z przeszkleniami ozdobionymi witrażami, również znajdziesz coś dla siebie. Stal pokryta folią PCV w kolorze złotego dęby czy też orzecha rustico to dobre rozwiązanie dla tych, którzy marzą o drzwiach drewnianych, ale szukają tańszego odpowiednika i drzwi bardziej odpornych na wilgoć.
3. Drzwi zewnętrzne z przeszkleniami – bogato zdobione drzwi
Stylowym i bardzo efektownym rozwiązaniem jako drzwi zewnętrzne w domach są modele łączące drewno lub stal (lub też obydwa materiały) ze szkłem. Szklane elementy są też dodatkowym źródłem światła, które pozwala w ciekawy sposób oświetlić ciemny przedpokój. Możesz wybrać również modele z wąskimi matowymi szybami, satynowymi paskami czy też witrażami.
Masz więc wiele opcji, jeśli chodzi o wybór drzwi zewnętrznych. Zarówno jeśli szukasz tradycyjnych, masywnych drzwi drewnianych, jak i bardziej współczesnego designu, na pewno znajdziesz coś dla siebie, gdyż możliwości aranżacyjnych jest mnóstwo. Pamiętaj jedynie, że nie warto montować drzwi zewnętrznych w ciemnych kolorach na południowo-zachodniej stronie domu, gdyż mogą wówczas szybko stracić swój kolor.