Aranżacja kuchni w stylu rustykalnym

[Głosów:1    Średnia:5/5]

modna-rustykalna-kuchniaStyl rustykalny ma coraz więcej zwolenników. Z pewnością wiele osób przyciąga jego naturalność, prostota, przytulność oraz sięganie do tradycji wiejskiej. Jeszcze niedawno meble w stylu country można było spotkać co najwyżej w ogrodzie. Obecnie urządza się w ten sposób salony, sypialnie, przedpokoje, gabinety, łazienki, ale przede wszystkim kuchnie. Jest to w końcu pomieszczenie, w którym spędza się sporo czasu i warto zadbać o to, żeby było wyjątkowe i ładne.

W kuchni rustykalnej powinno być na pewno sporo drewna. Można zacząć już od podłogi i sufitu. Podłogę wykłada się więc deskami, a na suficie powinny znaleźć się drewniane belki. Ściany najlepiej pomalować na jakieś pastelowe kolory. Jeśli chodzi o meble również powinny być zrobione z drewna. Mogą, nawiązując do stylu prowansalskiego, mieć również elementy kamienne czy murowane. Żeby jednak nie powstawało wrażenie, że elementów drewnianych jest zbyt wiele warto zdecydować się na błękitne lub białe szafki kuchenne. Taki sam kolor może mieć stół oraz krzesła. Warto zwrócić tutaj uwagę, że nie powinny to być nowoczesne, wiszące szafki lecz najlepiej kredens czy komoda. Do wnętrz w stylu rustykalnym najbardziej pasują antyki. Meble te powinny mieć prostą formę oraz oryginalne zdobienia – złocenia, uchwyty, okucia, rzeźbienia. Skąd wziąć takie meble? Można poszukać ich na giełdach staroci. Potem zwykle wymagają niewielkiej renowacji. Niektórzy decydują się też na rzeźbione i malowane meble ludowe. Szczególnie ładnie wyglądają jeśli są w białym, niebieskim lub zielonym kolorze i mają wymalowane kolorowe kwiaty. Wówczas w kuchni zamiast krzeseł można postawić góralska ławę.

Warto zadbać o to, aby sprzęty AGD również były w jakiś sposób dopasowane do wiejskiego stylu. Jeśli chodzi o wykończenia umywalki czy blatów warto zastosować kamień. Z kolei okap może być biały z drewnianym obramowaniem. Idealny byłby tutaj piec kaflowy z płytą żeliwną! Bardzo istotne są również wszelkiego rodzaju dodatki i ozdoby. W oknie powinna znaleźć się zazdrostka, na stole haftowana lub szydełkowa serweta, na ścianach makatki, a u sufitu suszone zioła, trawy i kwiaty. Do takiej kuchni pasują gliniane naczynia, kamienne miski, aluminiowe kubki oraz drewniane łyżki. Na parapecie można ustawić kwitnące kwiatki doniczkowe umieszczone w metalowych wiaderkach. Wszystkie te elementy powodują, że rustykalne meble nabierają jeszcze więcej ciepła i uroku. W takiej kuchni aż chce się przesiadywać. Natomiast jej urządzenie naprawdę nie jest bardzo trudne, a może przynieść dużo satysfakcji.

Udostępnij na:
1
0