Czy można sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

mieszkanie-bez-ksiegi-wieczystejOkazuje się, że mieszkanie nie musi mieć księgi wieczystej, aby je sprzedać. Natomiast sprzedaż może być nieco trudniejsza. Księgi wieczyste są jawne i pozwalają potencjalnemu kupcowi sprawdzić różne rzeczy, na przykład czy osoba podająca się za właściciela na pewno nim jest lub czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką. Z drugiej jednak strony jeśli można przedstawić pewne dokumenty, które będą dowodem, że kupujący mieszkanie nic nie ryzykuje, to transakcja powinna przebiegać bez większych problemów.  

Zazwyczaj jest tak, że potencjalny kupiec prosi właściciela mieszkania o numer księgi wieczystej i sprawdza jego stan. Jest to o tyle łatwiejsze, że obecnie do wielu ksiąg można mieć dostęp przez Internet. Natomiast jeśli mieszkanie nie ma założonej księgi wieczystej postępuje się w nieco inny sposób. Żeby upewnić się, że osoba sprzedająca mieszkanie jest cały czas jego właścicielem lub czy nieruchomość nie jest obciążona, kupujący może domagać się przedstawienia pewnych dokumentów. Wśród nich może być przede wszystkim akt notarialny świadczący o tym, że sprzedający jest właścicielem mieszkania. Dowodem może być tutaj także dokument sądowy potwierdzający nabycie spadku. Kolejna możliwość to dokument potwierdzający administracyjne przyznanie własności albo prawa użytkowania wieczystego. Poza tym potencjalny kupiec może domagać się okazania wypisu oraz wyrysu z ewidencji gruntów. Powinna znajdować się tam informacje dotyczące właściciela nieruchomości. Natomiast jeżeli mieszkanie zostało przejęte w spadku, to sprzedający powinien mieć dowody opłacenia stosownego podatku.

Żeby zabezpieczyć się przed oszustwem w razie, gdy mieszkanie nie ma księgi wieczystej ustala się też często w umowie sprzedaży odpowiednie kary umowne. Jeżeli osoba sprzedająca nie może w wystarczający sposób udowodnić, że do mieszkania nie zostaną zgłoszone roszczenia osób trzecich, to można nawet sformułować umowę jeszcze inaczej. Mianowicie można w niej zastrzec, że jeśli wyjdzie na jaw oszustwo, to sprzedający zwróci całą kwotę, jaką otrzymał za mieszkanie oraz pozostałe koszty związane z jego kupnem. Poza tym w akcie notarialnym sprzedaży notariusz zawrze od razu wniosek o założenie księgi wieczystej oraz dokonanie w niej odpowiednich wpisów dotyczących nowego nabywcy. Założenie księgi kosztuje 60 zł, a wpisanie prawa własności 200 zł. Kwoty te wręcza się notariuszowi, który przekaże je wraz z wnioskiem i odpowiednimi załącznikami do sądu. Tak więc jeśli osoba sprzedająca mieszkanie bez księgi wieczystej jest uczciwa wszystko powinno przejść dość sprawnie, bezproblemowo i oczywiście zgodnie z prawem.

Udostępnij na:
0
0