Czy porcelanę można myć w zmywarce?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Czy porcelanę można myć w zmywarceJest wiele powodów dla których tak przyjemnie używa się porcelany. Przedmioty z niej zrobione są estetyczne i delikatne. Z pewnością zupełnie inaczej popija się herbatę z oryginalnej filiżanki z cieniutkiej porcelany niż ze zwykłego kubka. W związku z tym warto odpowiednio o nią dbać, bo trzeba też pamiętać o tym, że nie jest zbyt tania.

Rozpoznanie prawdziwej porcelany nie jest bardzo trudne. Przede wszystkim charakterystyczne jest to, że prześwieca przez nią światło. Oczywiście wiąże się z tym nierozłącznie pewna cecha porcelany, a mianowicie jej kruchość. Skoro tak łatwo ją uszkodzić, to czy może być myta w zmywarce? W końcu jest tam poddawana energicznemu czyszczeniu oraz działaniu wysokiej temperatury. Okazuje się jednak, że jeśli przestrzega się pewnych zasad, to jak najbardziej można myć porcelanowe naczynia w mechanicznych zmywarkach. Przede wszystkim trzeba uważać na to, aby nie stykały się one ze sobą, ani z innymi przedmiotami. W przeciwnym razie mogą ulec zadrapaniu, wyszczerbieniu czy ubiciu. Wysoka temperatura nie jest szkodliwa dla samej porcelany, jednak może uszkodzić zdobienia, które się na niej znajdują. Podobnie jej intensywne szorowanie mechaniczne. Przede wszystkim należy więc sprawdzać oznakowanie dotyczące poszczególnych wyrobów porcelanowych, jakie umieszczają na nich producenci. Nie zaleca się wstawiania do zmywarek naczyń, które mają złote lub platynowe zdobienia. Chociaż tak naprawdę jeśli porcelana jest pokryta glazurą ochronną, to zwykle również wszelkiego rodzaju wzory nie powinny zostać zniszczone.

Również podczas używania samodzielnie zdobionych filiżanek z porcelany zwykle możemy je potem myć w zmywarce. Należy tylko użyć odpowiednich farb oraz potem utrwalić wykonany wzór zgodnie z instrukcją znajdującą się na farbach. Czyli ostateczny wniosek co do mycia w zmywarce porcelanowych filiżanek, talerzy, dzbanuszków itd. jest takie, że każdy przedmiot należy rozpatrywać osobno. Oczywiście jeśli ktoś kolekcjonuje stara porcelanę, to po jej użyciu zwykle nie przychodzi mu nawet do głowy jej mechaniczne mycie. Zresztą zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej zrezygnować ze zmywarki i umyć porcelanę ręcznie.

Udostępnij na:
0
0