Czym pomalować kafle piecowe?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

malowanie-kafelekWiele zmieniło się w budownictwie jak i w wykończeniach wnętrz. Mamy dzisiaj do dyspozycji nowoczesne materiały, pozwalające budować i urządzać domy i mieszkania szybko i z pomysłem. Dotyczy to również budowy kominków. Do ich wykonania używa się żaroodpornych fug i klejów, które mają wydłużony czas wiązania i tworzą elastyczne połączenia, odporne na bardzo wysokie temperatury. Mimo to wielu jeszcze pamięta, a może ma w domach piece kaflowe. Tradycyjne dobre piece z kafli kojarzą się z babcinym ciepłem, przyjemną atmosferą życia rodzinnego skupionego wokół takiego pieca, dlatego chętnie wraca się do tego co klasyczne.

Powstają więc kominki obudowane kaflami kominkowymi. Kiedyś były znakiem rozpoznawczym w przedwojennych willach i kamienicach, dzisiaj wracają do łask, chyba z jeszcze większym blaskiem. Chcą je mieć także właściciele nowocześnie urządzonych domów. To wszystko za sprawą ich wykończenia. Firmy zajmujące się wykonawstwem kafli do kominków na zamówienia potrafią stworzyć prawdziwe cuda, nie mówiąc już o nowoczesnych kaflach. Dodatkowo, jeśli mamy w domu stary, prawie zabytkowy piec lub kominek, a nie możemy go uruchomić bo brak mu paru kafli, specjaliści je odtworzą. Istnieją również sposoby na skuteczną renowację kafli, taką która nie uszkodzi ich dekoracyjnych motywów, uzupełni brakujące elementy a kafel zyska nowy blask za sprawą malowania.

Właśnie. Czym można malować kafle kominkowe lub piecowe? Takie pytania zadają sobie właściciele kominków, których kafle straciły nieco na świeżości. Jeśli zatem potrzebują odnowienia można je pomalować specjalnymi farbami oraz lakierami do kafli o właściwościach żaroodpornych. Wiele zależy od tego, czy kafle są szkliwione czy też nie. Jeśli tak, trzeba umiejętnie uzupełnić braki w szkliwie a dopiero później malować, lub też usunąć szkliwo i pomalować. Problem ze szkliwem polega na tym, że musi być ono wypalane w wysokiej temperaturze. Natomiast do malowania fachowcy w tym celu stosują specjalnie przygotowane pigmenty. Do malowania w domowych warunkach najlepiej używać lakierów i farb z przeznaczeniem do ceramiki. Przed malowaniem wszystkie kafle muszą być dobrze oczyszczone a przede wszystkim odtłuszczone.

Udostępnij na:
0
1