Dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ihr neues ZuhauseKupno własnego domu czy mieszkania to bez wątpienia niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego z nas. Warto zatem zawczasu dokładnie oszacować wszystkie, rzeczywiste koszty takiej inwestycji, uwzględniając dodatkowe wydatki, na przykład na przeprowadzenie niezbędnego remontu czy wykończenie lub urządzenie wnętrza.

Planując zakup domu czy własnego mieszkania należy zatem nie tylko wybrać najdogodniejszą dla nas lokalizację czy odpowiedni metraż. Należy także dokładnie wyliczyć całościowy koszt takiego zakupu, nie narażając się tym samym na późniejsze przykre niespodzianki czy nieoczekiwane wydatki.

Ceny domów i mieszkań na polskim rynku nieruchomości w ostatnich latach znacząco spadają. Nie oznacza to jednak, iż podana przez dewelopera czy poprzedniego właściciela cena będzie ostatecznym kosztem naszej inwestycji. Nierzadko należy bowiem liczyć się z różnego rodzaju dodatkowymi opłatami i kosztami, towarzyszącymi zakupowi samodzielnego mieszkania lub wolnostojącego domu jednorodzinnego.

Niezależnie od tego, czy dokonujemy zakupu domu na wtórnym rynku nieruchomości czy też nowego mieszkania w stanie deweloperskim, w każdym z tych przypadków poniesiemy dodatkowe koszty. Będą to przede wszystkim opłaty notarialne, niezbędne przy zawieraniu umowy na zakup nieruchomości, takie jak podatek od czynności cywilno-prawnych oraz wszelkie opłaty sądowe. Koszt będzie w takim przypadku uzależniony od wartości naszego mieszkania lub domu, warto zatem zawczasu przygotować się na taki dodatkowy wydatek.

Decydując się na zakup mieszkania lub domu od dewelopera należy również uwzględnić dodatkową opłatę na rzecz agencji nieruchomości pośredniczącej w transakcji. Zaoszczędzić na takich kosztach możemy z kolei poprzez zakup nieruchomości bezpośrednio od poprzedniego właściciela. Warto jednak mieć na uwadze, iż w wielu przypadkach mieszkania z drugie ręki wymagać będą dodatkowego, nierzadko bardzo kosztownego remontu.

Oprócz kosztów sądowych i notarialnych w rzeczywistym kosztorysie zakupu domu w stanie surowym lub szacowaniu całościowych kosztów jego budowy od podstaw uwzględnić też trzeba wysokość podatku od nieruchomości, naliczanego zależnie od powierzchni użytkowej domu lub mieszkania. Podatek taki zapłacimy jednakże dopiero po uzyskaniu decyzji z urzędu miasta lub gminy o wysokości opłaty.

Udostępnij na:
0
0