Dom kanadyjski czy murowany?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

domek-szkieletowyBudowa własnego domu wymaga podjęcia szeregu decyzji – począwszy od wyboru działki i dostosowanego do indywidualnych potrzeb projektu, a skończywszy na skompletowaniu wyposażenia i efektownym wystroju wnętrz.
Ważnym czynnikiem wpływającym nie tylko na ostateczną prezencję obiektu, ale także na koszt i czas trwania budowy, jest typ konstrukcji domu. Niesłabnącą popularnością cieszą się domy murowane o grubych ścianach osadzonych na masywnym fundamencie. Jednak coraz częściej wznoszone są jednokondygnacyjne domy w stylu kanadyjskim o charakterystycznej lekkiej konstrukcji z drewna. Obie technologie mają plusy i minusy, dlatego wielu prywatnych inwestorów staje przed trudnym do rozstrzygnięcia dylematem: Dom szkieletowy czy murowany? Urocza parterówka w modnym stylu kanadyjskim czy solidna murowana piętrówka?

PORÓWNANIE TECHNOLOGII
W powszechniej opinii, domy murowane są trwalsze od budynków opartych na konstrukcji szkieletowej. Grube ściany i masywny fundament rzekomo gwarantuje większą ochronę na wypadek wichur, pożarów czy powodzi. W rzeczywistości jednak, dom szkieletowy jest odporniejszy na destrukcyjną siłę wiatru dzięki elastyczności poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Obiekty o sztywnej murowanej budowie nie stanowią takiego zabezpieczenia, a ewentualne naruszenie betonowej konstrukcji jest kosztowniejsze w naprawie.

W przypadku uszkodzenia domu kanadyjskiego, powrót do stanu pierwotnego jest zdecydowanie szybszy i jednocześnie wymaga znacznie mniejszych nakładów finansowych. Technologia murowana jest natomiast trwalsza podczas długotrwałych ulewnych deszczy i powodzi. Choć proces suszenia tynków trwa dłużej, to ryzyko powstania uszkodzeń, wykluczających dalszą eksploatację obiektu, jest znikome.

Dom murowany traktowany jest jako inwestycja długoterminowa umożliwiająca dostosowanie do potrzeb wielopokoleniowej rodziny, natomiast konstrukcja parterówki w stylu kanadyjskim pozwala sprostać wymaganiom jedynie małym, maksymalnie 5-sosbowym rodzinom.

CZAS I KOSZT BUDOWY
Czas potrzebny na realizację projektu domu uzależniony jest od wielu czynników. Poza ewentualnymi ograniczeniami finansowymi najistotniejsza w tej kwestii jest zastosowana technologia. Domy murowane buduje się znacznie dłużej. Postawienie fundamentu, ścian i dodatkowych kondygnacji trwa minimum 2 lata (przy optymalnych warunkach pogodowych). Natomiast wzniesienie domu kanadyjskiego możliwe jest nawet w 3 miesiące, dzięki zastosowaniu szybkiej w montażu drewnianej konstrukcji szkieletowej.

Zauważalna różnica dotyczy także kosztu budowy. Ostateczna cena postawienia domu murowanego znacznie przewyższa ilość niezbędnych funduszy do wzniesienia domu kanadyjskiego. Ponadto niższe są koszty utrzymania parterowych obiektów, co widoczne jest np. w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Udostępnij na:
0
0