Firany i zasłony w starym stylu

[Głosów:1    Średnia:3/5]

Aby stworzyć w domu specyficzny klimat, wcale nie trzeba stawiać na drogie meble i inne sprzęty. Nie tylko antyki zagwarantują w domu oryginalną atmosferę. Jeśli jesteśmy fanami eleganckich i stylowych dekoracji, warto postawić na zasłony oraz firany w starym, czasami klasycznym, a czasami ekstrawaganckim stylu. Warto pamiętać, że tego typu firany nie muszą być koniecznie w stylu rustykalnym czy prowansalskim, nie zawsze muszą być ozdobione dużymi kwiatami czy innymi tego typu wzorami. Czasami wystarczy przerobić starą firanę, aby uzyskać przepiękny efekt.

Jak udekorować okno w „starym” stylu?

Już na wstępie należy zaznaczyć, że nie tylko nowoczesne ekrany i firany-panele mogą być efektowne. Połączenie firan i zasłon wcale nie musi być nudne, wręcz przeciwnie – doda ciepła, sprawi, że pomieszczenie stanie się przytulne. Takie zestawienie sprawdzi się nie tylko w salonie czy pokoju gościnnym, ale także w sypialni, kuchni czy pokoju nastolatki.

Firany w starym stylu są zazwyczaj wykonane z grubego i ciężkiego materiału. Wzór na nich może przypominać koronkę, ale niekoniecznie. Czasami tkanina może być jednolita, a materiał delikatnie się mienić. Tego typu firany oraz zasłony świetnie pasują do drewnianych okien, także do tych o nietypowych kształtach. Z racji tego, że zasłony takie zazwyczaj są długie, będą idealne do okien i drzwi balkonowych. Firana w starym stylu może być wykonana z muślinu. Czasami muślin może tylko trochę ozdabiać tkaninę.

Jeżeli chcemy przerobić firankę z grubego materiału na firanę w konkretnym i szykownym stylu, warto doszyć do niej gipiurę. Firanki gipiurowe, czyli wykonane ze specjalnej koronki, od lat są chętnie kupowane. I nie ma się czemu dziwić. Sama firana gipiurowa może nieco kosztować, ale fragment gipiury, który doszywa się na bok firany lub na zakończenie zasłony, kosztuje zaledwie kilka złotych. Doszycie też raczej nie powinno stanowić problemu, a uzyskany efekt może naprawdę miło zaskoczyć.

Kolejnym pomysłem na udekorowanie okna w starym stylu jest rezygnacja z tradycyjnych firan na rzecz specjalnie udrapowanej tkaniny zawieszonej na karniszu. Tego typu materiał można kupić w wielu sklepach oferujących dekoracje do mieszkań. Ważne, aby tkanina ładnie i oryginalnie się układała. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na karnisz, który musi być stabilny, aby bez problemu udźwignąć ciężki materiał.

Udostępnij na:
0
0