Ile trzeba wydać na mieszkanie w Polsce?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ile-kosztuje-mieszkanie-w-polsceW życiu większości z nas nadchodzi moment, kiedy zaczynamy zastanawiać się nad zakupem własnego mieszkania. Niestety niewiele osób musi może nie martwić się o własne „cztery kąty”, ponieważ np. otrzymali mieszkanie w spadku, niewielki procent młodych ludzi decyduje się też na mieszkanie w rodzinnym domu wraz z rodzicami. Zakup własnego mieszkania nie jest jednak prostą sprawą, gdyż ceny mieszkań w naszym kraju niestety są bardzo wysokie w porównaniu do zarobków przeciętnego Kowalskiego.

Ile zatem trzeba wydać na mieszkanie w Polsce? Rynek nieruchomości w naszym kraju oferuje nam bardzo szeroką ofertę lokali mieszkalnych w różnych cenach. Ceny te zależne są natomiast od różnych czynników, dlatego warto zastanowić się, czym w głównej mierze kierować się przy wyborze mieszkania.

Przede wszystkim ceny mieszkań uzależnione są od ich lokalizacji. Jeśli więc chcemy mieszkać w dużym mieście takim jak np. Warszawa, Wrocław, Poznań czy Kraków musimy liczyć się z dużo wyższymi kwotami niż w przypadku mniejszych miejscowości. Ponadto w centrum miasta będzie drożej niż np. na obrzeżach, skąd na dojazd do pracy w śródmieściu musielibyśmy tracić nawet kilka godzin. Decydując się na mieszkanie w małej miejscowości co prawda nie wydamy na nasze M kolosalnych sum i być może będziemy mieć przysłowiowy „święty spokój”, ale musimy się liczyć z brakiem infrastruktury w okolicy.

Na ceny mieszkań w dużych miastach wpływa atrakcyjność otoczenia, stąd też statystycznie najtańsze w Polsce znajdziemy np. mieszkania na Śląsku – w Chorzowie albo Rudzie Śląskiej, gdzie metr kwadratowy kosztuje około 1000 złotych, a nawet mniej, podczas gdy w stolicy za metr przeciętnie trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy złotych. Poza tym tanie mieszkania bardzo często charakteryzują się złym stanem technicznym budynków, w których się znajdują, w tzw. starym budownictwie. Mieszkania w budynkach nieocieplonych, z nieszczelnymi oknami i bez centralnego ogrzewania z pewnością nie należą do zbyt komfortowych, a kapitalny remont może kosztować nas więcej niż kwota, która musielibyśmy dołożyć do nieco droższego, ale nowszego mieszkania.

Bez względu na lokalizację kluczowa kwestią wpływającą na to  co wpływna na wartość mieszkania jest również ich powierzchnia – im większy metraż tym więcej będziemy musieli zapłacić, ale także standardy lokalu. Niebanalnie urządzone mieszkanie w luksusowym apartamentowcu w Warszawie może bowiem kosztować nawet kilka milionów złotych. Nie mniej jednak na średniej wielkości mieszkanie o powierzchni kilkudziesięciu metrów, o przeciętnych standardach, w średniej wielkości mieście trzeba wydać najczęściej od 200 do 400 tysięcy złotych.

Udostępnij na:
0
0