Inspiracje japońskie – minimalizm we wnętrzach

[Głosów:0    Średnia:0/5]

wnętrza japońskieJaponia dzięki jej egzotyce i wyjątkowej kulturze od lat cieszy się ogromną popularnością na Zachodzie. Zapanowała moda na japońskie dodatki, gadżety oraz sprzęty. Coraz częściej w domach pojawiają się orientalne akcenty a japoński styl aranżacji wnętrz zdobył sobie uznanie projektantów. Jest on prosty a zarazem piękny i elegancki. Sprawia, że mieszkanie daje poczucie ciepła i harmonii, a zarazem sprawia wrażenie bardziej przestrzennego. Japończycy przez całe wieki życia w tłoku, wykształcili przydatną umiejętność wykorzystania najmniejszych zakamarków pomieszczeń, tak by zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Dzięki temu japońskie rozwiązania idealnie nadają się do małych mieszkanek, choć i duże domy bez problemu można zaaranżować w tym pięknym stylu.

Popularne jest również łączenie stylu japońskiego z europejskim, także uzyskując ciekawy efekt. Główną inspiracją w obu przypadkach jest przyroda, większość używanych materiałów powinno więc być pochodzenia naturalnego, czyli papier, kamień a szczególnie drewno.

Najlepiej do wnętrza w stylu japońskim nadają się meble drewniane. Drewno sprawia, że mieszkanie wygląda przytulnie i wręcz zaprasza do siebie swoim ciepłem.

Meble z orientalnych odmian drzew mają zazwyczaj żywy kolor i są znacznie wytrzymalsze od mebli z drzew europejskich. Są też znacznie skromniej zdobione lub w ogóle pozbawione jakichkolwiek dekoracji. Taka prostota sprawia, że pomieszczenia nie są przeładowane różnego rodzaju zdobieniami, dzięki czemu nic nie burzy harmonii pokoju. Meble japońskie są zazwyczaj niskie, przez co mogą zmieścić nieco mniej rzeczy, można jednak z tego wybrnąć i przykładowo zagospodarować wnękę w ścianie na szafę z rozsuwanymi japońskimi ekranami.

Przy stolikach najczęściej siedzi się na specjalnych poduszkach. Czasem w podłodze drąży się wgłębienie, tak by można było usiąść normalnie, pomimo niziutkiego stolika. Mebli we wnętrzach japońskich przeważnie jest niewiele, przez co odsłaniana jest spora część ścian. Aby nie dawały wrażenia pustki, można je pomalować dobierając odpowiednią kolorystykę do pomieszczeń.

Zestawienia barw, które najczęściej kojarzą się z orientem, to czerwień, biel i czerń oraz odcienie purpury, fioletu i zieleni. Mocne kolory, które dodają energii powinno się równoważyć kolorami stonowanymi. Dzięki temu pomieszczenie nie będzie ani zbyt surowe, ani przytłaczające zbyt intensywnymi barwami.

Udostępnij na:
0
0