Jak czyścić wiklinę?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

czyszczenie-wiklinyProdukty z wikliny są eleganckie i trwałe. To istne połączenie subtelności i praktyczności. Jednakże mają jedną wadę – bardzo szybko osiada na nich kurz, który ciężko usunąć z plecionek, dlatego nie poleca się ich alergikom. Jest to wada, która skutecznie odstrasza ludzi od wikliny. Zupełnie niepotrzebnie, okazuje się bowiem, iż jest to mocno przesadzony mit. Owszem, szybko osiada na nich kurz, jednakże stosując podstawową zasadę – regularne czyszczenie produktów z wikliny, wcale nie będziecie się męczyć podczas sprzątania.

Kolejny ważny fakt – zapewne większość z was usiłuje wyczyścić przedmioty wiklinowe szmatką, zamoczoną w wodzie – błąd! Sama woda sprawi, iż wiklina szybko straci swój kolor i blask. Stanie się szara i matowa. Najłatwiej będzie odkurzyć wiklinę (w przypadku mebli bądź większych przedmiotów), lub przecierać ją szmatką ryżową (suchą).

Możemy również stworzyć odpowiednie roztwory do czyszczenia wikliny:
Woda utleniona plus zwykła woda i sok z cytryny – w proporcjach 4 łyżki wody utlenionej i 4 łyżki soku z cytryny na 1 litr wody. W takim roztworze moczymy szmatkę, dobrze odsączamy i przecieramy wiklinę.

W czyszczeniu wikliny może pomóc nam też soda oczyszczona: wystarczą zaledwie dwie łyżeczki na 1 litr wody (powinna być ciepła!).
Sól plus woda – robimy gęstą maź z soli i ciepłej wody i nakładamy na szmatkę, którą czyścimy wiklinę.
Olej – olejem nie wyczyścicie zabrudzeń, jednakże służy on do ochrony wikliny. Możecie nacierać wiklinę niewielką ilością oleju roślinnego lub słonecznikowego, a następnie dokładnie wypolerować przedmiot suchą szmatką. Zapobiegnie to matowieniu i pękaniu wikliny.

Do ochrony służy także bezbarwny, wodoodporny lakier. Jeżeli pomalujecie nim meble z wikliny, będą lepiej znosić warunki atmosferyczne (świetnie sprawdza się to w przypadku wiklinowych mebli ogrodowych).

W ten sposób możecie myć zarówno duże przedmioty oraz meble, jak i drobne ozdoby. Umyte przedmioty najlepiej suszyć w przewiewnym miejscu (niezbyt nasłonecznionym).
Jeżeli chcecie usunąć pleśń z wikliny, najlepiej zrobić następujący roztwór:
Amoniak plus woda – Robimy roztwór o następujących proporcjach: pół łyżki amoniaku na 1 litr wody. W roztworze można zamoczyć szmatkę bądź szczoteczkę do zębów i umyć zabrudzone miejsce.

Udostępnij na:
0
0