Współczesne trendy aranżacyjne, które dotyczą również łazienki, cenią dużą przestrzeń. Najwięcej powierzchni zabiera wanna, która nieraz powoduje ograniczenie swobody ruchów oraz uniemożliwia ustawienie kabiny prysznicowej. Wybierając wannę narożną, możesz wiele zyskać.
Przed zakupem wanny zwróć uwagę na rozmiar pomieszczenia oraz na jego kształt – to właśnie gabaryty łazienki i jej forma w dużej mierze determinują wybór. Zbyt długa wanna spowoduje, że zabraknie miejsca na pralkę czy umywalkę, natomiast o owalnym kształcie zabierze miejsce w centrum małej łazienki, ograniczając swobodę ruchów. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla niedużych lub nietypowych łazienek (np. w kształcie wąskiego prostokąta) są wanny narożne.
Wanna narożna – wymiary
Aby w pełni wykorzystać możliwości aranżacyjne prostokątnej łazienki, wybierz podłużną wannę narożną. Zajmuje ona stosunkowo niewiele miejsca. Dzięki jej wymiarom (zwykle ok. 170 cm długości i 100 cm szerokości) możliwe będzie zaoszczędzenie przestrzeni na środku pomieszczenia; ale również swobodne wyciągnięcie nóg podczas kąpieli. Ulokowanie podłużnej wanny w narożniku pozwoli ci także na swobodne rozmieszczenie innych urządzeń sanitarnych, takich jak umywalka czy sedes. Poprawne umiejscawianie urządzeń to zaleta aranżacyjna i funkcjonalna. Duża przestrzeń pozwoli ci na korzystanie z toalety bez ograniczeń ruchowych. W przypadku większych łazienek o zarysie kwadratu dobrym rozwiązaniem są wanny narożne symetryczne. Obie ściany wanny mają tutaj dokładnie tę samą długość. Symetryczna wanna narożna o wymiarach 150 × 150 cm zajmuje jednak więcej miejsca niż podłużna, co może utrudnić ci montaż dodatkowych szafek lub kabiny prysznicowej obok urządzenia. Zwróć uwagę na dopasowanie wanny oraz urządzeń sanitarnych jeszcze przed zakupem. Jednak sama kąpiel w wannie symetrycznej to większa przestrzeń i swoboda ruchów szczególnie dla rąk.
Funkcjonalność
Wymiary wanny narożnej to nie jedyna cecha, która determinuje jej wybór. Ważna jest również funkcjonalność urządzenia. Zbyt wysoka ściana może utrudnić wejście do wanny osobom starszym lub dzieciom. Głęboka wanna (powyżej 45 cm) oznacza także większe zużycie wody i wyższe rachunki, które należy opłacić, jeśli skorzystamy z jej pełnych możliwości. Kształt wanny może też utrudnić korzystanie z jej walorów osobom wysokim. Symetryczna wanna o niewielkiej długości i szerokości (150 × 150 cm) spowoduje, że nie będziesz mieć pełnej swobody ruchów, czyli np. nie wyciągniesz w niej nóg. Jest to duża niedogodność w przypadku, gdy korzystasz z wanny nawet kilkadziesiąt minut, ponieważ przebywanie w skulonej pozycji jest niewygodne, co niweluje relaksujące walory kąpieli.
Wybierając wannę, skorzystaj z pomocy fachowców. Na podstawie wymiarów i kształtu łazienki pomogą ci zdecydować się na estetyczny oraz funkcjonalny model, dobrze dopasowany do twoich potrzeb.