Jak i czym pomalować piaskownicę?

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

budowa-piaskownicySamodzielne wykonanie drewnianej piaskownicy nie należy do karkołomnych zadań. Przyzwyczajeni do faktu, że wszystko można dzisiaj nabyć w formie gotowej, zrażamy się do takich prac, a niepotrzebnie. Całe zadanie jest kwestią wykorzystania dobrej instrukcji, która krok po kroku wyjaśnia jak montować piaskownicę z belek, gotowych już i oporządzonych w taki sposób, by zapewniać trwałość piaskownicy oraz bezpieczeństwo bawiących się w niej dzieci. Przyjrzyjmy się więc teraz kwestii tego jak ma być przygotowane drewno na piaskownicę.

Deski jedynie oheblowane i oszlifowane na gładko, wymagają impregnacji a następnie malowania farbą do drewna, odporną na czynniki atmosferyczne. Gotowe zaimpregnowane drewno czy też piaskownice gotowe do montażu impregnuje się ciśnieniowo. W domowych warunkach należy to zrobić przy pomocy spryskiwacza lub pędzla oraz impregnatu zakupionego w sklepie z farbami. Wybieramy te do konkretnego rodzaju drewna, niektóre posiadają w swym składzie także woski, doskonale działające na drewno i chroniące je. Zamiast tego można wybrać impregnat na bazie olejów roślinnych, nieco mniej przenikający do wewnątrz desek czy belek.

Drewno do impregnowania musi być całkowicie suche. Dopuszczalna jego wilgotność to maksymalnie 15 %. Impregnowanie należy powtórzyć jeszcze 3-4 razu prócz pierwszego nałożenia a szczególnie zwracamy uwagę na elementy stykające się z ziemią. One najbardziej będą narażone na zabrudzenia i działanie wody. Dobrze zaimpregnowane elementy piaskownicy nie będą gnić ani pękać pod wpływem słońca.

Samo malowanie wykonuje się kilka dni po wyschnięciu wszystkich warstw impregnacyjnych. Zaleca się używać do tego lakierów i farb z przeznaczeniem do drewna, jakie mogą być wykorzystane na zewnątrz. Nie musimy się zbytnio przejmować ich toksycznością. Oczywiście nie mogą być szkodliwe dla zdrowia, jednak na powietrzu, wszelkie opary, zneutralizują się. Szczególne znaczenie wysoka jakość farb ma jeśli malujemy elementy wewnątrz domu, te nie mogą być toksyczne z uwagi na małą wymianę powietrza w pomieszczeniach zamykanych.

Farby użyte do pomalowania piaskownicy mają być odporne na działanie mrozu, wysokich temperatur, deszczu i na odpryskiwanie. Najbardziej polecane są farby i lakiery akrylowe. To produkty odporne na ścieranie i nieulegające matowieniu. Kolorystyka oczywiście powinna być wesoła, tak jak zabawa, która będzie można już rozpocząć we własnej przydomowej piaskownicy. Warto zadbać też o dodatkowe akcesoria: zabawki do piasku, pokrywę zabezpieczającą oraz piasek odpowiedni do piaskownic.

Udostępnij na:
2
0