Jak obszyć firankę taśmą?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

firanki-marszczone-tasmaZa klimat panujący w naszych domach odpowiadają dekoracje. Nie chodzi tutaj tylko o te dodatki stawiane na meblach, zawieszane na ścianach okazjonalnie z okazji świąt, to także te stałe elementy. Jest ich sporo wokół nas, a mają one nie tylko zdobić pomieszczenie, ale przede wszystkim spełniać narzuconą im rolę użytkową. Mowa o dekoracjach okiennych. Dzisiaj do wyboru mamy wiele rodzajów firan i zasłon z taśmami marszczącymi. Wyglądają bardzo efektownie i łatwiej się je zawiesza. Nie potrzeba już ręcznie wykonywać zakładek na firanie po każdym jej praniu, dzisiaj gotowe firanki z ozdobnymi taśmami układają się same, wystarczy przypiąć je żabkami lub zawiesić na przelotkach. Naprawdę, to znaczne ułatwienie no i ile możliwości aranżacji okiennych w każdym domowym pomieszczeniu. A na dodatek w sprzedaży znajdziemy takie materiały o jakich się nam nie śniło; do samodzielnego wykonywania zasłon i firan. Firankę kupowaną na metry rzecz jasna należy odpowiednio obszyć. Uchroni ją to przed snuciem się i niepotrzebnym rozciąganiem podczas prania. Chodzi także o to by ładnie się prezentowała więc najlepiej obszyć ją ozdobną taśmą.

Jak obszywać firany taśmą?

Wiele zależy od tego jaką wybierzemy taśmę i w którym miejscu zechcemy ją wszyć.

Lamówkę wszywamy u dołu firanki – najczęściej. Jest ona eleganckim i estetycznym jej wykończeniem. Można dobrać lamówkę w tym samym kolorze lub innym zależnie na przykład od barwy zasłon. Przed wszyciem najlepiej zagiąć ją na brzegu firanki, delikatnie zaprasować i wszyć na maszynie, uważając by ścieg szedł jak najbliżej krawędzi taśmy.

Ozdobne taśmy można wszywać u dołu firany lub w górnych jej partiach, a najlepiej prezentują się na firankach zakładanych jedna na drugą i zwisających łukami w oknie. Do tego idealnie nadaje się gipiura. Górny jej brzeg przykładamy do dolnego obrąbka firany i przeszywamy na maszynie dowolnym ściegiem; overlockiem lub zygzakiem. Podobnie obszywa się firany ozdobnymi taśmami z koralikami, frędzlami czy perełkami. Trzeba jednak uważać by podczas wszywania taśmy nie zmarszczyły się.

Podobnie rzecz się ma z wszyciem taśmy marszczącej smok. Podczas szycia musi być dobrze naprężona. Natomiast długość firany musi odpowiadać podwójnej długości karnisza, ponieważ zostanie ona zmarszczona przy użyciu sznureczka ukrytego w tunelu taśmy ozdobnej.

Nawet jeśli mamy w domu rolety rzymskie je także można udekorować specjalnymi taśmami do rolet. Dzięki nim można będzie je szykownie marszczyć i układać tak, by ładnie prezentowały się w oknie.

Udostępnij na:
0
0