Jak samemu zrobić potpourri zapachowe?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jak zrobić potpourriPachnące wnętrze powoduje, że mamy ochotę spędzać w nim jak najwięcej czasu. W związku z tym wiele osób używa różnego rodzaju odświeżaczy powietrza czy świec zapachowych. Istnieje natomiast bardzo ciekawy sposób na to, aby w pomieszczeniu cały czas unosił się ładny zapach. Wystarczy postawić w nim potpourri. Najlepiej przygotować je samemu. Jest to ciekawe zajęcie i daje pewność, że w pachnącej mieszance nie ma żadnych środków chemicznych.

Potpourri wykonane samodzielnie może mieć taki zapach, jaki podoba się nam najbardziej. Powoduje, że w pokoju unosi się ładny aromat i szybko neutralizuje jakakolwiek niemiłą woń. Co jest potrzebne, żeby przygotować potpourri? Na pewno miseczka – ceramiczna lub szklana, suszone kwiaty oraz olejki eteryczne. Zresztą używając olejków eterycznych można też zrobić domowy odświeżacz powietrza. Wystarczy dodać kilka kropel do wody. Natomiast przygotowując potpourri zakrapla się nimi suszone rośliny. Mieszankę do potpourri można kupić, ale warto przygotować wszystko od początku samodzielnie. Warto użyć do tego elektrycznej suszarki do grzybów. Umieszczamy w niej płatki kwiatów, zioła, liście, owoce. Jeśli jednak nie dysponujemy taką suszarką, to oczywiście można je ususzyć bez niej.

Kiedy suszki znajdą się już w miseczce pora przygotować odpowiednią mieszankę olejków. Wówczas zapach będzie znacznie ciekawszy niż w przypadku korzystania tylko z jednego z nich. Aby otrzymać egzotyczny aromat łączymy na przykład olejki eteryczne o aromatach grejpfruta, jaśminu, drzewa sandałowego, bergamotki. Jeśli chcemy przygotować pachnące potpourri na Święta Bożego Narodzenia warto wymieszać olejki o aromatach jodły, świerku, jałowca i drzewa cedrowego. Dzięki olejkom o aromatach pomarańczy, imbiru, cynamonu i gałki muszkatołowej poczujemy miła i ciepłą atmosferę. Ile kropel mieszanki należy dodać do miseczki? Zwykle wystarczy mniej niż 10, ale najlepiej zacząć od 5 i sprawdzać jaka intensywność aromatu będzie dla nas najlepsza. Warto używać do tego zakraplacza. Pachnące potpourri ma trwalszy zapach niż ten uzyskany przy pomocy odświeżaczy powietrza czy kominków do aromaterapii. Poza tym jest znacznie bardziej naturalne niż odświeżacze elektryczne czy w sprayu.

Udostępnij na:
0
0