Jak samodzielnie wymienić starą fugę w płytkach?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

wymiana fugi w płytkachJeżeli od jakiegoś czasu zauważyłeś, że nie możesz pozbyć się czarnych punkcików „zdobiących” fugę w twojej łazience, albo straciła ona swój profil przy układaniu płytek, to nieuchronny znak, że wymaga ona wymiany w możliwie szybkim tempie. Dołożyliśmy starań, aby przekonać cię, że stara fugę w płytkach możesz wymienić bez pomocy innych, całkowicie samodzielnie. Wystarczy tylko odrobina dobrych chęci, cierpliwość i odpowiednia ilość wolnego czasu. Owocnej lektury!
Mimo zastosowania wysokiej jakości produktów, zawsze istnieje ryzyko, że w niektórych miejscach fuga zostanie położona nieprawidłowo. Najczęściej z pośpiechu powstają pomyłki typu pozostawienie fugi w zbyt wielu zagłębieniach, w których zbiera się woda po kąpieli w płytkach łazienkowych. Przystępując do pracy, musimy mieć pod ręką zdzierak do spoin lub nożyk budowlany, taśmę maskującą, nóż do kartuszy, szpachle do profilowania. Ich koszt wyniesie nawet 20 zł, tym bardziej, że niektóre z narzędzi mamy w swoim warsztacie. Przyda się też miękka gąbka lub uniwersalna ściereczka do sprzątania, których na pewno pod dostatkiem w domu, metalowy pistolet do wyciskania silikonu oraz sam silikon lub fugę w zależności, gdzie jest wymieniana.

  1. Stara fugę usuwamy za pomocą zdzierak do fug/ostrego noża. Uważaj, aby nie porysować sanitariatów czy płytek. Możemy użyć też specjalnego preparatu chemicznego, o który zapytaj w sklepie budowlanym.
  2. Resztki fugi usuwamy odkurzaczem i wilgotna gąbeczką.
  3. Szczelinę wypełniamy nową fugą (cena od 7 zł wzwyż) o grubości delikatnie większej niż sam otwór.
  4. Spoinę zwilżamy wodą z płynem do naczyń/mydłem i formujemy za pomocą specjalnej szpachelki, końcówki pisaka lub palca ubranego w gumową rękawiczkę.
  5.  Fuga ma mieć kształt lekko wklęsły ale bez zagłębień.
  6.  Na koniec impregnujemy fugę specjalnym preparatem(od 15 zł).

Jeżeli twoja łazienka jest narażona na wilgocenie, musisz być świadomy, że wymiana fugi w płytkach będzie przeprowadzana częściej niż myślałeś, a co dłuższy okres może nawet samodzielna wymiana płytek w łazience.

Udostępnij na:
0
0