Jak samodzielnie zrobić moskitierę na okno?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

moskitiera na oknoSpokój naszego wypoczynku od wiosny do jesieni skutecznie są w stanie zaburzyć chmary latających komarów i muszek, które szczególnie upodobały sobie miejsca z bujną roślinnością, obszary zacienione o temperaturze nie przekraczającej 28°C i środowiska wodne. Wybierając wypoczynek nad wodą musimy szczególnie zabezpieczyć się przed uciążliwymi krwiopijcami.Z ŻYCIA KOMARÓW – DLACZEGO ATAKUJĄ LUDZI?

Odpowiedzi na pytanie dlaczego komary szczególnie upodobały sobie środowisko wodne szukać należy w trybie życia komarowatych. To właśnie stojące akweny wodne, przy czym zaznaczyć należy, że dla komara akwenem może być nawet najmniejsza tafla najbardziej zanieczyszczonej wody, stają się środowiskiem, gdzie komarzyca składa jaja.

Z nich wylęgają się larwy. Zanim dojdzie do złożenia jaj, samica komara poszukuje ofiary, z której może wyssać krew – źródło białka niezbędnego dla prawidłowego wzrostu jaj. Dzięki wysoce wyspecjalizowanym sensorom, dzięki którym owady mogą z niesamowitą dokładnością lokalizować ofiarę, komarzyca rozpoznaje źródło pożywienia i za pomocą specjalnych kłujek rozpoczyna ucztę na naszej skórze, aż do momentu nasycenia się. Szczęśliwie, w naszej strefie klimatycznej nie znajdziemy komarów zdolnych przenosić śmiertelne choroby, jednak sama ich obecność nie należy do przyjemnych, dlatego warto przedsięwziąć wszelkie działania w celu zabezpieczenia się przed rojami nieznośnych insektów.

NATURALNE  SPOSOBY NA KOMARY – ROŚLINY ODSTRASZAJĄCE

Do domowych sposobów walki z owadami zaliczyć można ustawianie na balkonach i sadzenie w ogrodach roślin, które dzięki swojemu intensywnemu zapachowi odstraszają komary. W doniczkach i na balkonach sadzić zatem można pelargonię, komarzycę, w ogrodach posadzić lawendę, mirt, kocimiętkę albo okazałą katalpę. Można także nacierać swoje ciało olejkami eterycznymi o zapachach cytrusowych, eukaliptusowym, miętowym, goździkowym albo waniliowym.

MOSKITIERA NA DRZWI I OKNA

Komary jednak bywają odporne na tego typu działania profilaktyczne. Dlatego najlepszym sposobem, aby zapewnić sobie spokojny wypoczynek w mieszkaniu jest montaż realnej bariery blokującej owadom dostęp do wnętrza mieszkania. Do takich barier należą moskitiery. Można je uwzględnić już na etapie planu budowy domu, jako połączony z roletami zewnętrznymi i okazale się prezentujący system podtynkowej ochrony otworów okiennych.
Ciężko jednak wozić ze sobą i każdorazowo montować rolety podczas przebywania na działce poza domem albo w domku letniskowym. Wtedy moskitierę na oknie możemy wykonać samodzielnie małym nakładem kosztów i pracy.

MONTAŻ PROSTEJ MOSKITIERY DO RAMY

Najprostszy typ moskitiery można zamontować, ze względu na zmienne warunki pogodowe, wewnątrz ramy okiennej tak, aby móc swobodnie otwierać i zamykać okno. Podstawą moskitiery jest oczywiście siatka, którą można zakupić w marketach budowlanych. Dobra siatka na owady musi posiadać odpowiednio małą średnicę oczek. Taki jej parametr ustrzeże wnętrza domu nawet przed najdrobniejszymi muszkami. Zanim kupimy siatkę należy zmierzyć ramę okienną, co pozwoli nam na kupno odpowiedniej ilości materiału. Siatkę taką mocujemy na ramie okiennej na taśmie dwustronnie klejącej, którą wcześniej przyklejamy do okna. Wyrównaną i doklejoną siatkę oklejamy, w celu wzmocnienia moskitiery, pasami taśmy jednostronnej, przykrywając nią wystające po obcięciu fragmenty taśmy. Tak zamontowana moskitiera, choć prowizoryczna, powinna dobrze spełnić swoje zadanie w każdych warunkach.

Udostępnij na:
0
0