Jak wyczyścić plamy z wosku na nagrobku?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

czyszczenie grobówTradycyjnie, końcem października, a tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych obserwuje się wzmożony ruch na cmentarzach. Porządkowanie i dekorowanie mogił najbliższych świadczy bowiem o naszym szacunku i pamięci, jaką otaczamy zmarłych. Do powinności osób żyjących należy utrzymanie mogił bliskich osób w należytym porządku. Jest to wyrazem naszego hołdu i podziękowaniem za to, co otrzymaliśmy od nieżyjących już osób. W taki sposób możemy im się teraz odpłacić za wszelkie dobro, które kiedyś było ich wielkim udziałem.
Nie dziwi zatem fakt krzątaniny na cmentarzach. A pracy może być wiele. Wszystko zależy od tego, z jaką regularnością wcześniej dbaliśmy o nagrobki najbliższych.

W przypadku, gdy nie były to działania zbyt częste, albo porządkowanie odbywało się powierzchownie i ograniczane bywało do usuwania wypalonych zniczy, pracy przy czyszczeniu zabrudzonych płyt nagrobnych może być wiele.
Osiadły brud i kurz, zaschłe liście, porośnięte chwastami i glonami pomniki wymagają zdecydowanie większych nakładów pracy, a także często zastosowania specjalnych środków do usuwania uciążliwych zabrudzeń na pomnikach, jak również środków konserwujących.
Do najbardziej uciążliwych i niestety najpowszechniejszych problemów związanych z utrzymaniem dobrego stanu surowca, z którego wykonano nagrobek, zaliczają się plamy wosku. Znicze zapalane na grobach bliskich stwarzają jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny klimat, rozświetlając cmentarze na odległość nawet kilku kilometrów. Powodują też niestety zabrudzenia na płytach nagrobnych. Surowce, których używa się do wykonywania nagrobków najczęściej natomiast chłoną wosk, co w efekcie prowadzi do tłustych zabrudzeń, nawet po usunięciu wierzchniej warstwy zaschniętego wosku.

Sposobem na pozbycie się tego typu zabrudzeń może być chlorek metylenu, który w niewielkiej ilości zastosować można na plamę. Podczas jego stosowania należy jednak zastosować wszelkie środki ostrożności, ponieważ substancja chemiczna posiada właściwości toksyczne i może podrażnić skórę dłoni.
Kiedy już z nagrobku usunięte zostaną poważniejsze zabrudzenia, w czym pomocna okaże się skrobaczka i woda destylowana albo woda z octem, przystąpić można do polerowania lub użycia specjalnych środków konserwujących nagrobki. Ich stosowanie z pewnością przedłuży efekt naszych zabiegów pielęgnacyjnych, a także zminimalizować może ryzyko szkodliwego działania czynników atmosferycznych na powierzchnię pomników.

Udostępnij na:
0
0