Jak wyglądają systemy solarne na świecie?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ekologiczne kolektory słonecznePrzetwarzanie energii promieniowania słonecznego za pomocą odpowiednio dobranych systemów solarnych stało się w ostatnim czasie bardzo popularne nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach świata. I nie ma się czemu dziwić, gdyż korzystanie z kolektorów słonecznych zapewnia nie tylko życie w zgodzie z natura, ale także jest źródłem sporych oszczędności każdego domowego budżetu.
Chiny. To doskonały przykład dynamiki rozwoju systemów solarnych. W tym kraju bowiem w latach 2005-2010 zostało już przeznaczone 1,25 mld dolarów na rozwój energetyki słonecznej! Głównym zastosowaniem energii pochodzącej ze słońca są tutaj ogrzewanie wody i budynków, klimatyzacja i wentylacja pomieszczeń oraz wytwarzanie energii elektrycznej w systemach fotowoltaicznych.

Japonia. Jak się okazuje pomysłowość Japończyków nie zna granic. To właśnie tutaj opracowano system roztapiania śniegu zalegającego na miejskich drogach przy pomocy systemów solarnych, poprzez zastosowanie w jezdni specjalnych rurek z wymiennikami ciepła. W sezonie letnim do wysokiej temperatury płytę jezdni ogrzewa promieniowanie słoneczne, a energia jest magazynowana w głębszych warstwach gruntu i gotowa do wykorzystania w okresie zimowym.

Kanada. W niektórych kanadyjskich miastach baterie kolektorów słonecznych umieszcza się na dachach garażowych, a do instalacji włącza się także podziemne magazyny ciepła. Wodę wykorzystuje się do celów użytkowych i grzewczych.

Niemcy. Część osiedli w tym kraju jest niemal w całości ogrzewane przez energię z promieniowania słoneczne. System gruntowych magazynów ciepła doskonale współpracuje tutaj z zamontowanymi kolektorami słonecznymi. Przykład takiego nowoczesnego rozwiązania można zaobserwować chociażby w miejscowości Neckasulm.

Udostępnij na:
0
0



Dodaj komentarz