Jak zbudować domek letniskowy?

[Głosów:1    Średnia:3/5]

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup lub samodzielne wykonane przestronnego i wygodnego domku letniskowego dla całej rodziny. Jak jednak powinniśmy przystąpić do jego wykonania krok po kroku?

Na początek powinniśmy starannie przemyśleć projekt domku. Zależnie od przeznaczenia nieruchomości oraz naszych potrzeb powinniśmy dokładnie rozplanować niezbędne pomieszczenia oraz uwzględnić praktyczne dodatki, takie jak choćby półpiętra, antresole, schody, balkony czy werandy. Projekt domu letniskowego powinien odpowiadać jednakże nie tylko naszym potrzebom, ale również częstotliwości spędzania w nim czasu oraz panującym w miejscu jego budowy warunków atmosferycznych. Inne domki lepiej bowiem sprawdzą się na terenach górskich, inne zaś – nad morzem lub nad jeziorami.

Z powodzeniem możemy też zlecić wykonanie naszego przyszłego domu wczasowego na zamówienie, bezpośrednio u producenta. Gotową konstrukcję na miejsce dostarczy firma, a nam pozostanie już tylko zagospodarowanie wnętrza i najbliższego otoczenia. Kupując gotowy dom letniskowy możemy również wybrać styl, w jakim ma być wykonany. Na niewielkie działki, w tym również do ogródków działkowych polecamy w szczególności niewielkie domki w stylu kanadyjskim lub fińskim.

Planując samodzielne zbudowanie drewnianego domku letniskowego w ulubionym zakątku, musimy również uzyskać zgodę na jego postawienie. Aby ubiegać się o pozwolenie, musimy w urzędzie miejskim przedłożyć zarówno dokładny projekt przyszłej nieruchomości jak i plan zagospodarowania całej działki, na której zamierzamy ustawić domek.

Mając za sobą niezbędne formalności możemy przystąpić do pracy. Na początek powinniśmy wykonać solidny fundament, w którym osadzimy całą konstrukcję. Zależnie od rodzaju podłoża, fundament powinien mieć odpowiednią głębokość. W niektórych przypadkach, na terenach bardzo suchych i stabilnych domek letniskowy ustawić możemy także na specjalnych palach.

Następnie powinniśmy wykonać konstrukcję szkieletową domku letniskowego. Na koniec każdą ze ścian powinniśmy dokładnie obić deskami i solidnie uszczelnić. Podczas budowania domku z drewnianych, masywnych bali musimy dokładnie wyliczyć ich grubość, aby uniknąć powstania znacznej ilości szpar. Na koniec pozostaje wykończenie wnętrza oraz wykonanie niezbędnych elementów – schodów, drzwi czy wnęk, podłączenie wszystkich niezbędnych instalacji oraz wstawienie okien. Po zakończeniu prac powinniśmy również zgłosić ukończenie budowy do nadzoru budowlanego.

Udostępnij na:
0
0