Jak zbudować piec kaflowy?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Piece kaflowe były modne przed 50 laty, dziś znowu wracają do łask, zwłaszcza kiedy mówimy o wnętrzach zaaranżowanych w stylu retro. Chociaż nie można powiedzieć, iż nie pasują one do pomieszczeń modernistycznych, gdyż również stanowią ich wspaniałą ozdobę. Trzeba powiedzieć o tym, że mogą się one znajdować w kuchni bądź salonie, być wykonane w sposób tradycyjny lub cechować się wyszukaną formą. Oczywiście, budowa pieca kaflowego nie jest altowym zadaniem, ale też nie niemożliwym i niekoniecznie musimy je zlecić zdunowi.

Zanim przejdziemy do jego budowy, powinniśmy się zastanowić nad tym, jakie będzie jego przeznaczenie, czy będzie on głównym źródłem ogrzewania czy tylko będzie uzupełniać instalację centralnego ogrzewania. W dalszym etapie musimy wybrać miejsce, w którym będzie stał piec kaflowy.

Ważne jest to, by znajdował się od w nie większej odległości od komina niż 2 m. Poza tym, przyłączenie kanału spalinowego musi przebiegać bez załamań. Ponadto, kluczowe znaczenie posiada też nośność podłoża, na którym ma być on postawiony, ponieważ niejednokrotnie waży nawet dwie tony. W dalszym etapie musimy wykonać projekt pieca, który będzie inny w przypadku paleniska pokojowego i kuchennego.

Następnie przechodzimy do oszacowania potrzebnych materiałów. Z pewnością, najwięcej problemów może nam sprawić wybór kafli, ponieważ ich asortyment jest przeogromny. Warto podkreślić to, że w sklepach nie brakuje ślicznych kafli mieniących się w całej palecie barw, niektóre też są zdobione ciekawymi wzorami. Jeżeli zdecydujemy się na kafle w różnych odcieniach tej samej barwy, to pamiętamy o tym, żeby ciemniejsze układać od dołu, a na górze najjaśniejsze.

Oprócz kafli do budowy pieca niezbędne są jeszcze drzwiczki, ruszty i ewentualnie piekarnik oraz płyta kuchenna. Nie zapominamy też o cegłach oraz o tym, by w przeddzień stawiania pieca przygotować właściwą zaprawę, której podstawą jest glina. Otóż, należy ją na noc namoczyć w wodzie. Trzeba wspomnieć o tym, że prawidłowa zrobiona zaprawa nie może się metalicznie błyszczeć. Poza tym, należy ją starannie wymieszać, co może nam zająć nawet kilkanaście minut.

Gdy zaprawa jest gotowa, możemy przejść do stawiania pieca. Pamiętamy o tym, że kafle układamy warstwami i cały czas kontrolujemy konsystencję zaprawy. Jeżeli jest za sucha, dodajemy odrobinę wody, ale nie przesadzamy z jej nadmiarem, gdyż wtedy będzie za wolna. Wtedy trzeba będzie dodać piasku, czasami gliny, by otrzymać właściwą zaprawę. Kiedy konstrukcja pieca jest gotowa, możemy przejść do instalacji rusztu i drzwiczek. Na uwagę zasługuje fakt, że zanim zaczniemy użytkować piec, musimy go wysuszyć. W tym celu należy go przepalać.

Udostępnij na:
0
0