Jak zrobić dużą palmę wielkanocną?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

palmy-wielkanocneJednym z najbardziej znanych symboli Niedzieli Palmowej, święta przypadającego siedem dni przed Wielkanocą, jest palma wielkanocna. Zwyczaj wykonywania palm jest powszechnie znaną tradycją, mającą na celu upamiętnienie wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy.

W Niedzielę Palmową we wszystkich kościołach katolickich w Polsce święci się palmy wielkanocne, a zwyczaj ten znany jest już od epoki średniowiecza.

Stały się one Wielkanocną tradycją. Palmy mogą one być wykonywane z gałązek wierzby lub leszczyny. Na ogół jednak najczęściej można się zetknąć z palmami bibułowymi, które są przygotowywane przez dzieci i uczniów szkół podstawowych. By przygotować taką wielkanocną palmę wcale nie potrzeba drogich materiałów czy skomplikowanych umiejętności.

Proste palmy można wykonywać również w domu. By stworzyć dużą i oryginalną palmę wielkanocną będziemy potrzebować kolorową bibułę, nożyczki, klej, specjalny drut (można go nabyć w sklepach florystycznych) oraz gałązki do dekoracji – może to być bukszpan lub tradycyjne bazie. Z kolorowej bibuły należy przygotować kwiaty, które będą stanowiły piękną ozdobę naszej palmy. Następnie musimy zająć się palmą.

Gałązki wierzby lub bukszpanu splatamy razem z drutem i wiążemy w dwóch miejscach: na końcu oraz na początku. Do górnego końca palmy można przyczepić kolorowe ozdoby, na przykład suszone trawy. Takie ozdoby można również wykonać z bibuły lub z papieru kolorowego. W połowie palmy postarajmy się zaczepić kolorowe kwiatki z bibuły. Następnie umieśćmy je także na początku i końcu.

Kwiaty rozmieszczamy na całej długości, robiąc pomiędzy nimi około jednego lub dwóch centymetrów odstępu. Dolną część palmy owijamy drutem, tak, by można było ją wygodnie zanieść do kościoła. Pracy jest dużo, ale za to efekt na pewno będzie imponujący.

Tradycja wykonywania wielkanocnych palm jest jedną z wielu znanych tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi. Z tym okresem wiąże się także wiele innych zwyczajów, takich jak dzielenie się jajkiem czy święcenie pokarmów w kościołach.

W zależności od regionu zwyczaje te jednak mogą się nieco różnić od siebie, podobnie jak różnią się dania na wielkanocne śniadanie, przygotowywane w Niedzielę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tak samo różnorodne mogą być palmy, gdyż każdy obszar wydaje się mieć swoje własne tradycje.

Na Podhalu można się więc zetknąć z tak zwaną palmą góralską, wykonywaną na ogół z witek leszczynowych, wierzbowych lub wiklinowych, natomiast w okolicach Wilna bardzo popularne są palemki wileńskie. Mają one niewielkie rozmiary i cechują się misternymi spleceniami z suszonych kwiatów i traw.

Udostępnij na:
2
0