Jak zrobić gwiazdę z papieru na choinkę?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

gwiazdki-na-choinkęJeszcze w latach 80 tych ubiegłego wieku wiele rzeczy nie było łatwo dostępnych. Dlatego dekoracje świąteczne wiele osób robiło samodzielnie, żeby choinka wyglądała wyjątkowo. Na drzewku wieszało się cukierki, co zawsze cieszyło dzieciaki oraz własnoręcznie robione aniołki z muliny czy gwiazdki z papieru. Dekoracje zaczynało się już robić na początku grudnia, żeby zdążyć ze wszystkimi do czasu zaświecenia się pierwszej wigilijnej gwiazdki. Najczęściej takie ozdoby robione były całymi rodzinami, a wykorzystywało się do nich różnego rodzaju materiały – tasiemki, wstążeczki, cukierki, owoce, szyszki, papier kolorowy i farbki.

Takie ozdoby zrobione własnymi rękami cieszyły później oko przez całe święta. Kiedy jednak w sklepach pojawiły się pierwsze, prawdziwe ozdoby choinkowe, te własnoręcznie wykonane odeszły w zapomnienie, nie tylko dlatego, że nowe, sklepowe ozdoby były ładniejsze, ale także dlatego, że gotowe kupowało się szybko i nie trzeba było poświęcać na nie czasu. Jednak w niektórych domach babcie nadal dziergały gwiazdki z papieru i wiele osób takie gwiazdki kojarzy z domowymi, ciepłymi świętami i zapachem mandarynek i pierogów.

Teraz w internecie można znaleźć przepisy na to jak własnoręcznie zrobione gwiazdki na choinkę.

GWIAZDA NA CHOINKĘ – JAK ZROBIĆ KROK PO KROKU

  1. Potrzebne do tego są cztery paski kolorowego papieru każdy po ok. 30 cm długości i 1 cm szerokości.
  2. Każdy z nich trzeba złożyć dokładnie na pól, a ich końce obciąć tak, by powstały spiczaste zakończenia.
  3. Tak przygotowane paski przeplatamy jedne przez drugie, jakbyśmy chcieli upleść z nich koszyk.
  4. Ściskamy tak, by były one blisko siebie.
  5. Promienie zewnętrzne uzyskujemy zginając pasek w szpic i przeplatając go pod drugim paskiem – w ten sposób zaginamy każdą z wolnych końcówek paska.
  6. By gwiazdka wyglądała jak trójwymiarowa, każdy paseczek owijamy jakby dookoła własnej osi i przeciągamy pod najbliższym paskiem.
  7. Resztę, która zostanie obcinamy tuż przy samej gwiazdce. To samo robimy z każdą końcówką.

Wprawne ręce taką piękną gwiazdkę robią w dosłownie kilka minut, a zdjęcia pokazane w internecie na pewno nam w tym pomogą. Innym pomysłem na piękną gwiazdkę są aranżacje świąteczne z gwiazdą betlejemską.

Udostępnij na:
0
0