Jak zrobić szopkę świąteczną?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

jak zrobić szopkę z papieru?Każdy się chyba zgodzi z tym, iż szopka bożonarodzeniowa jest jednym z najbardziej wyrazistych symboli świątecznych. Oczywiście, może mieć ona rożną wielkość i być wykona na wiele sposobów. Jednak wszystkie szopki posiadają jedną cechę wspólną – ich zadaniem jest odzwierciedlenie prostoty i ubóstwa miejsca, w którym na świat przyszło Dzieciątko Jezus.

Dlatego każda z nich przypomina nędzną szopę, gdzie w żłóbeczku z siankiem złożony jest malutki Chrystus. Obok Niego znajdują się Maryja i Józef, którzy witają przybyłych do szopki pasterzy i mędrców pragnących złożyć pokłon nowo narodzonemu Zbawicielowi świata. Ponadto, nie może też w niej zabraknąć aniołów i bydła. Natomiast nad stajenką betlejemską umiejscowiona jest gwiazda betlejemska, która przywiodła do niej trzech królów.

Nie ulega wątpliwości to, iż z szopkami betlejemskimi głównie spotykamy się w kościele, a głownie nimi zachwycają się najmłodsi, którzy tłumnie wraz z rodzicami do nich przybywają. Warto podkreślić to, iż wykonane są z wielkim artyzmem, często są dziełem znanych twórców i stanowią znak rozpoznawczy danego regionu. Należy tu choćby wymienić prześliczne szopki krakowskie, które są cudowne. Poza tym, bardzo powszechne stają się też konkury szopek, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Trzeba także wspomnieć o tym, iż coraz bardziej znane stają się żywe szopki, które w sposób bardzo wymowny przemawiają do ludzi, uzmysłąwiając im, jak wielki cud się wydarzył ponad dwa tysiące lat temu w nędznym Betlejem. A, co ciekawe tego rodzaju szopki zostały zapoczątkowane przez św. Franciszka z Asyżu.

Warto powiedzieć o tym, iż w ostatnim czasie coraz więcej ludzi decyduje się także na ustawienie szopki na zewnątrz domu, która zwykle jest podświetlana za pomocą lampek i trzeba przyznać, iż tego typu dekoracje fantastycznie prezentują się na naszej posesji, a co najważniejsze podkreślają wagę tego święta. Z pewnością, szopka równie pięknie wygląda w salonie, zwłaszcza gdy wykonamy ją samodzielnie. Oczywiście, jest to zadanie czasochłonne i wymaga niemało cierpliwości oraz dokładności. Z czego można wykonać szopkę? Tak naprawdę z wszystkiego, ale wśród modnych dekoracji można wymienić szopki z zapałek, trzciny czy deseczek. Niektórzy nawet tworzą oryginalne formy z ciasta, gliny, słomy, makaronu. Natomiast figurki najlepiej jest wykonać z masy solnej, upiec z ciasta lub wyciąć z kartonu, zrobić na szydełku lub ulepić z plasteliny bądź modeliny.

Jak widać, szopka to jedna z najpiękniejszych dekoracji bożonarodzeniowych, która może ozdabiać nie tylko wnętrza kościołów, ale też mieszkania, balkony i podwórka lub też stać się dekoracją okienną na święta. Poza tym, równie cudownie prezentują się szopki gotowe jak wykonane własnoręcznie, w szczególności gdy w ich stworzenie zaangażowana jest cała rodzina.

 

Save

Udostępnij na:
1
0Dodaj komentarz