Jaki kocioł na węgiel wybrać?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

piec-weglowyMówiąc o ogrzewaniu domu, myślimy tradycyjnie o piecu. Ale czy zawsze o takim samym? Od czasów zwyczajnych pieców centralnego ogrzewania na węgiel z górnym spalaniem, do dnia dzisiejszego wiele się zmieniło. Sama technologia wytwarzania urządzeń grzewczych stosuje rozmaite rozwiązania by ułatwić obsługę kotła grzewczego, sprawić by był on jak najmniej zależny od ingerencji użytkownika oraz sam dozował paliwo. W takim celu stworzono piece z podajnikami. Są w wielu wypadkach niezastąpione, wygodne w użyciu a poza tym można dzięki nim podgrzewać także wodę użytkową. Tylko jaki piec wybrać?

Tak wiele się zmieniło i tyle modeli pieców jest w ofertach sprzedażowych. Każdy jest wydajny, ekonomiczny, wygodny w obsłudze, zmniejszający koszty ogrzewania domu. Same zalety, a co z wadami? I jakie parametry przyjmować za właściwe poszukując pieca dla siebie? No cóż, zalet mają sporo te współczesne piece, jednak wśród nich są te lepsze i gorsze, nowszej generacji i starszego typu. Wątpliwości tak czy siak można mieć.

Po pierwsze poszukując pieca do grzania w domu, zastanówmy się czym chcemy go opalać. Paliwa stałe są tanim wyborem, ale wymagają więcej pracy niż piece na gaz czy w szczególności elektryczne. Zazwyczaj wybieramy tani opał, najczęściej węgiel. Zatem tradycyjny piec ze spalaniem dolnym lub górnym czy też może wydajny kocioł na ekogroszek? Ekogroszek jest produktem węglowym, z tym że zawiera mniej siarki i przy spalaniu mamy mniejsze ilości dwutlenku węgla w spalinach jak też w samym popiele. Jeśli wybierzemy piec na ekogroszek, mamy ogrzewanie nie tylko bardziej oszczędne, ale i wydajniejsze.

Piece z podajnikami na ekogroszek to całkowite spalanie materiału opałowego, szybkie usuwanie popiołu bez konieczności wygaszania pieca no i spora wygoda. Piec sam pilnuje temperatury, za sprawą sterownika oraz ilość podawanego na ruszt opału. Natomiast zasobnik można uzupełniać raz na kilka dni. Ale nie to wszystko jest tak naprawdę ważne, choć też istotne. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na producenta pieca węglowego oraz jego moc, bo to od niej zależy, jak nasz dom będzie ogrzewany i czy zapewni tym samym komfort cieplny domownikom.

Moc kotła węglowego jest dobierana do gabarytów pomieszczeń, grzejników oraz technologii w jakiej dom został wykonany. Bierze się pod uwagę ocieplenie, szczelność okien oraz wiek budynku. Jeśli myślimy o piecu uniwersalnym, gdzie można spalać różne rodzaje paliw stałych to nie jest to najlepszy pomysł. Lepiej wybrać konkretny model pieca, opalany rekomendowanym dla niego opałem.

Udostępnij na:
0
0