Meble z różnych stron świata

[Głosów:1    Średnia:5/5]

meble egzotyczneAranżacja wnętrz to temat tyleż fascynujący, co trudny. Planując urządzenie swojego mieszkania, poza względami czysto praktycznymi i ergonomicznymi, staramy się wprowadzić do niego pewien styl i charakter, który sprawi, że będziemy się dobrze czuć, skutecznie odpoczniemy po całym dniu pracy i z przyjemnością będziemy gościć znajomych.

Wybór odpowiedniej stylistyki jest wyzwaniem, które zmusza nas do wielu poszukiwań, tropienia inspiracji i dobierania rozwiązań do naszego stylu życia, osobowości , ale też warunków mieszkalnych.
Pośród wielu dostępnych propozycji designerskich, ciekawą alternatywę stanowi styl egzotyczny.Na czym on polega?

Rozbija się on na kilka wiodących nurtów, czerpiących z różnych kręgów kulturowych. Zależnie od naszego gustu, możemy zdecydować się na styl chiński, japoński, indyjski, meksykański albo na wprowadzenie tylko egzotycznych dodatków, np. w postaci mebli bambusowych czy egzotycznych dekoracji.

Ze względu na zróżnicowanie stylistyczne, nie da się określić, komu pasuje egzotyka w mieszkaniu. Każda propozycja zawiera inne elementy wyróżniające, można więc tylko powiedzieć, że meble egzotyczne sprawdzą się u kogoś, kto chce tworzyć wnętrze z osobowością.

Egzotyka kojarzy się z przepychem, bogactwem i bogatą ornamentyką. Wyobrażając sobie świat Orientu i Dalekiego Wschodu, widzimy ferię barw, błyszczące ozdoby i mnóstwo bibelotów. Warto jednak mieć świadomość, że pośród mebli egzotycznych znajdują się także te, uderzające prostotą i surowością. Najlepszym tego przykładem jest styl japoński. Nie ma w nim nic ze zmysłowości i bogatej formy. Jest natomiast daleko posunięty minimalizm, we wnętrzu panuje ład, porządek i harmonia. Kolorów jest niewiele, zazwyczaj tylko biel i czerń, ewentualnie złamane czerwienią. Urządzenie opiera się na wprowadzaniu kontrastu i asymetrii.

Innym przykładem jest styl chiński. Wprowadzone we wnętrzu meble kolonialne są proste, jasne, uderza tylko ornamentyka: wzornictwo przedstawia smoki, postacie z chińskich legend, ręcznie robione egzotyczne dekoracje często występują w kolorze intensywnej czerwieni.

W obydwu stylach meble wykonane są z naturalnych materiałów (jak zresztą wszystkie meble egzotyczne), najczęściej bambusa. To najbardziej wytrzymała i twarda roślina na świecie, ze względu na swoje właściwości, a także lekkość i ładne spokojne odcienie znakomicie sprawdza się jako surowiec meblowy. Meble bambusowe potrafią stworzyć ciekawy egzotyczny klimat w sypialni, ale też posłużyć jako materiał na egzotyczny parkiet.

Udostępnij na:
1
0