Wbrew swoim ostrym kolcom kaktusy są wrażliwe i wymagają od Ciebie sporo uwagi. Zwłaszcza zima jest dla nich niebezpiecznym czasem – większość gatunków źle znosi spadki temperatur. O czym pamiętać przy uprawie kaktusów, tak aby przetrwały one zimę w domu oraz na świeżym powietrzu? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.
Kaktusy obrosły nie tylko kolcami, lecz także wieloma mitami dotyczącymi ich hodowli, które bardzo często działają na niekorzyść tych roślin, zwłaszcza zimą. Kaktusy traktuje się tak, jak gdyby ich egzotyczne pochodzenie sprawiało, że… praktycznie nie trzeba o nie dbać i dadzą sobie radę w każdych warunkach.
Ziemovit przygotował dla Ciebie krótki poradnik dotyczący tego, jak zadbać o kaktusy w okresie zimy. W zamian odpłacą się pięknym wyglądem kwiatów w czasie kwitnienia.
Czy kaktusy potrzebują wody zimą?
Od pierwszych wyraźnych spadków temperatur oraz skracania się dnia kaktusy nie powinny być podlewane – przechodzą bowiem w tryb hibernacji, który może sprawiać wrażenie, jak gdyby roślina umierała. Korzenie oraz pęd kaktusa trzymają wodę przez długi czas, w związku z czym każda porcja dodatkowej wilgoci może doprowadzić do gnicia rośliny. W przypadku kaktusów doniczkowych możesz ograniczyć się do lekkiego zwilżania podłoża, mającego przeciwdziałać oddzielaniu się korzeni od podłoża. W tym celu:
- skropl lekko wierzchnią warstwę ziemi, w której znajduje się kaktus;
- (w przypadku doniczek z bardzo głębokim drenażem) postaw roślinę na podstawce z wodą i po kilku minutach wylej jej nadmiar.
Podlewania wymagają za to kaktusy doniczkowe szczepione. Potrzebna im jest jednak bardzo niewielka ilość wilgoci, a mianowicie jedna łyżka wody na miesiąc aż do rozpoczęcia okresu wegetacji. A jak podlewać kaktusy oraz inne rośliny od marca? Po więcej porad zajrzyj do kalendarza Ziemovit.
W polskich warunkach pogodowych można jednak uprawiać również kaktusy mrozoodporne (np. opuncje), zimujące na zewnątrz. Ich przygotowywanie do okresu hibernacji należy zacząć jesienią, tak aby były odpowiednio wysuszone do pierwszych przymrozków. Z obu stron zagonów, w których rosną kaktusy mrozoodporne, wbija się deski, a następnie rozwiesza się na nich folię przykrywającą roślinę. Tak przygotowany daszek odizoluje kaktusa od źródeł wilgoci.
W przypadku kaktusów mrozoodpornych uprawianych na balkonie wystarczy zimą przykryć je materiałem przepuszczającym promienie słoneczne oraz zabezpieczyć przed śniegiem i wilgocią od spodu.
W jakich warunkach domowych zimą kaktusy czują się najlepiej?
Kaktusy doniczkowe zimą potrzebują niższej temperatury niż ta, którą zapewniasz im w okresie wegetacji (od wiosny do wczesnego lata). Optymalny zakres to od 5 do maks. 15oC – najczęściej właśnie takie temperatury panują:
- w garażu,
- na werandzie,
- w pomieszczeniu gospodarczym,
- w piwnicy (warunkiem jest odpowiednia wilgotność tego pomieszczenia).
Jeśli natomiast w Twoim domu znajduje się mały pokój z niewielkim źródłem ogrzewania, to postawienie kaktusa doniczkowego na parapecie blisko lekko rozszczelnionego okna powinno wystarczyć.
W marcu, wraz ze wzrostem temperatur i większym dostępem do słońca, dobrze zahibernowane kaktusy po pierwszym obfitym podlaniu wracają do życia. Wówczas można pomyśleć o ich nawożeniu – najlepiej środkiem w formie płynnej, zawierającym azot, fosfor i potas, takim jak nawóz uniwersalny do wszystkich roślin Ziemovit.