Przepisy prawne dotyczące wywozu, odbioru i utylizacji śmieci wyraźnie wskazują na potrzebę segregowania odpadków w naszych mieszkaniach, domach czy gospodarstwach domowych. Z problemem nadmiernej ilości produkowanych śmieci, będących nierzadko doskonałymi surowcami wtórnymi spotyka się obecnie wiele krajów, zarówno w Europie jaki na całym świecie.
Aby więc skutecznie chronić środowisko przyrodnicze, zarówno w skali lokalnej jak i globalnej warto segregować śmieci, wyrzucając plastik, szkło, papier, metal czy tekstylia do osobnych, odpowiednio oznaczonych pojemników. Jak się bowiem okazuje, taki zabieg pozwala nie tylko żyć zgodnie z zasadami ekologii, ale daje również możliwość sporego zaoszczędzenia na kosztach transportu i utylizacji odpadów (w niektórych polskich miastach może to nawet być około połowy całkowitej ceny takiej usługi).
Segregowanie odpadów w domu to doskonały sposób na wdrożenie zasad ekologii wśród wszystkich członków rodziny, również tych najmłodszych. Co więcej, w skali roku możemy też sprawnie i skutecznie podreperować domowy budżet, płacąc za wywóz posegregowanych odpadów komunalnych. Zależnie więc od tego, jak duże gospodarstwo domowe posiadamy oraz ilu członków liczy nasza rodzina możemy do segregowania odpadów używać albo specjalnie oznaczonych worków lub kolorowych pojemników, dostępnych na osiedlach czy blokowiskach.
Jeśli jednakże mieszkamy nieco dalej od centrum miasta, w mniejszej miejscowości lub na wsi z powodzeniem używać możemy zewnętrznych pojemników na śmieci, przeznaczonych do zabudowy. W ten sposób możemy za budynkiem, przy garażu, pod wiatą na działce lub w ogrodzie zamontować praktyczny kosz na odpadki z określonych tworzyw. Zależnie więc od tego, jakich śmieci i w jakich ilościach produkujemy najwięcej, z powodzeniem wybierzemy odpowiedniej wielkości kosz w kolorze odpowiadającym surowcom.
Za średniej wielkości kosz do zabudowy wyposażony w praktyczne kółeczka ułatwiające transport oraz uchwyty usprawniające jego opróżnianie zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkunastu złotych. Mniejsze pojemniki, idealne do zamontowania w firmie, w biurach czy innych tego rodzaju przestrzeniach to wydatek rzędu 40-50 złotych. Śmietniki i kosze na odpadki do zabudowy powinny być również odpowiednio oznaczone, kolorami lub symbolami, ułatwiającymi sprawną segregację śmieci. Pojemniki takie mogą być zabudowane w specjalnych szafkach lub wnękach, uzupełniając w ten sposób stylowy i nowoczesny wystrój mieszkania lub biura.