Kredyt na budowę domu – w euro czy w złotówkach?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

pozyczka-na-budowe-domuKredyty budowlane cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są to produkty finansowe, które pozwalają wielu osobom zrealizować marzenia o posiadaniu własnego jednorodzinnego domu. Wiele osób zastanawia się jednak, czy korzystniej jest ubiegać się o kredyt budowlany w euro czy w złotówkach. Jak się okazuje, obecnie placówki finansowe oferują nam kredyty w różnych walutach.

Zanim więc podejmiemy decyzję o ubieganiu się o kredyt, warto poznać wady i zalety kredytów w euro oraz w złotówkach.

Kredyty hipoteczne w euro wydają się nam znacznie tańsze od kredytów oraz pożyczek oferowanych w naszej polskiej walucie. Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się na kredyt na budowę dla młodego małżeństwa czy na pożyczkę na dokończenie budowy, warto wiedzieć, że takie formy pomocy są zazwyczaj zobowiązaniami długoterminowymi, które będziemy spłacać nawet przez kilkanaście lub kilkadziesiąt kolejnych lat. W tym czasie możemy być świadkami wzrostów i spadków kursów walut, co będzie się przekładać na zmiany poziomu stóp procentowych.

Jeśli Polska przystąpi do strefy euro, wówczas ryzyko kursowe znacznie zmaleje, ale wcale nie musi to oznaczać, że kredyty w euro nadal będą znacznie tańszymi produktami finansowymi od kredytów udzielanych w złotówkach. Nawet jeśli zaciągniemy kredyt w europejskiej walucie, możemy później skorzystać z opcji przewalutowania kredytu. Jeśli przekonamy się, że w wyniku długotrwałego wzrostu kursu rzeczywiście będziemy mieć kłopoty ze spłacaniem zaciągniętego zobowiązania, wówczas warto udać się do banku i zorientować się nad zmianą waluty. Nie należy jednak podejmować żadnych decyzji pochopnie. Takie działania mogą bowiem prowadzić do dodatkowych obciążeń pieniężnych, a w niektórych przypadkach nawet do wydłużenia terminu spłaty. Dlatego warto dobrze przemyśleć o decyzję o walucie, w której będziemy spłacać zaciągany kredyt, bez względu na to czy będzie to pożyczka dla mieszkających za granicą czy jakakolwiek inna pomoc pieniężna uzyskana z banku.

Aktualnie marże dla kredytów udzielanych w złotówkach są nieco niższe niż dla kredytów w euro. W przyszłości może jednak dojść do zmiany złotego na euro, ale najpierw nasz kraj musi wejść do strefy euro. Działanie to nie powinno jednak spowodować większych zmian dla kredytobiorców. Opłaty oraz wysokość rat kapitałowych (a także odsetkowych) powinny być naliczane według wcześniej obowiązujących regulacji, z tą jedynie różnicą, że nie będziemy dokonywać ich w złotówkach, a w euro.

Udostępnij na:
0
0