Okazjonalne winietki na stół wigilijny

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Czasy i obyczaje zmieniają się. Ma to niewątpliwy wpływ na wszelkie aspekty naszego życia. Większy liberalizm w życiu codziennym wniósł ze sobą powiew nowości i ograniczenie konwenansów. Dziś o wiele więcej nam wolno. Mało jest już sytuacji i zachowań, które rażą innych. Styl bycia zależy teraz tylko i wyłącznie od charakteru i upodobań. Niewiele osób ogląda się na sztywne i skostniałe w większości już zasady.

Wiele z dziedzin naszego życia (żeby nie powiedzieć wszystkie) podporządkowane są produktom rynku handlowego, choć może czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nasze stroje, wybory żywieniowe, przyzwyczajenia dotyczące wolnego czasu. Wszystko to ma swoje odzwierciedlenie w produktach i usługach firm, które bacznie się nam przyglądają i czekają tylko na nowe trendy i zwyczaje, by móc jako pierwsze zaskoczyć nas trafnymi propozycjami i ofertami. Podobnie rzecz ma się ze świętami Bożego Narodzenia. Niegdyś skromny, biały obrus i proste nakrycia były normą na Wigilijnym stole. Dziś dekorujemy go coraz obfiiej i coraz bardziej pomysłowo.

Zmiany obyczajowe widać szczególnie mocno na przykładzie Świąt Bożego Narodzenia. To medialne show już nikogo nie dziwi. Witryny sklepów ubrane gwiazdkowymi gadżetami jest normą. Taka sytuacja nie wzięła się jednak znikąd. Duża część tego typu wzorców przywędrowała do nas z z zachodu. My jednak nie pozostaliśmy na nie głusi. Poza warstwą publiczną, w której obserwujemy niesamowicie nachalne i intensywne komercjalizowanie świąt jest także warstwa prywatna, w której zmian też jest wiele.

Przejawem takich zmian jest z pewnością moda na dekorowanie stołów, jak przy okazji bankietów czy bali. Stoły dekorowane są w jednym bądź dwóch kolorach, a przy każdym talerzu znajduje się winietka – czyli wizytówka zasiadającego przy stole. To elegancki sposób na usadzenie gości.

Winietki projektowane są na różne sposoby. Jedne wyglądają bardziej szykownie, drugie nieco mniej. Ich rodzajów jest niezwykle wiele. Kilka jest jednak szczególnie ciekawych.

Winietka – ciastko
Najczęściej wypiekane własnoręcznie i ozdabiane oraz podpisywane lukrem lub inną kulinarną ozdobą. Nadają stołowi domowej i ciepłej atmosfery

Winietka – krzesełko
Złożony z papieru model krzesełka z wypisanym na oparciu imieniem. To zabawny element zaskoczenia gości. Często w środku modelu znaleźć można cukierki

Winietki – aniołki
Wykonywane na różne sposoby ze słomy, papieru lub nawet ciasta. Przypominają o świątecznych zwyczajach i budują ciepłą, rodzinną atmosferę.

Możemy także wybierać pomiędzy zawiadomieniami w kształcie prezentów, mikołajów czy śnieżynek.

Udostępnij na:
0
0