Pewny sposób na tanie ogrzewanie!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kiedy zbliża się sezon grzewczy, większość osób (które same zapewniają ciepło swojemu mieszkaniu lub domowi) zaczyna zastanawiać się, w jaki sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu.Piec ekologiczny Niektórzy przekombinowują, montując na dachach domów kolektory słoneczne lub inwestując w systemy nadmuchowe. Tak naprawdę, szansa na ekologiczne ogrzanie domu ciepłym powietrzem lub promieniami słonecznymi jest znikoma (jedyną szansę na zaoszczędzenie energii w ten sposób mają tzw. domy pasywne).

Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że słońce może być jedynie świetnym źródłem wykorzystywanym do podgrzewania wody (i to latem!), ogrzewanie budynku to sprawa zbyt wielkiej wagi. Po drugie, jeśli chcielibyśmy podgrzać powietrze w naszym domu musielibyśmy wytworzyć duży przeciąg w mieszkaniu, a i tak, ogrzane powietrze szybko się wychłodzi.

EKOLOGICZNE OGRZEWANIE DOMU

Najpierw proponuję zakup pieca grzewczego najnowszej generacji – wskazany (a właściwie niezbędny) jest piec retortowy z podajnikiem paliwa. Jest to specjalny piec grzewczy, przystosowany do spalania ekogroszku i miału węglowego (najtańszych paliw opałowych na rynku). Taki piec powinien posiadać certyfikaty ekologiczne, ponieważ ostatnimi czasy w życie weszły zaostrzone przepisy dotyczące wydalania spalin do środowiska (posiadanie certyfikatów, daje pewność, że dany piec spełnia najnowsze przepisy).

Niestety, tego rodzaju piece grzewcze są bardzo drogie (trudno nawet dokładnie określić ich wartość, wszystko zależy od typu wyposażenia). Wydaje mi się jednak, że jest to opłacalna inwestycja, ponieważ koszty samego ogrzewania są dużo niższe niż dotychczas – tak więc pieniądze wydane na zakup pieca, zwrócą się w przyszłości, można nawet powiedzieć, że ze sporą nawiązką.

POPULARNE PALIWA OPAŁOWE

Zarówno ekogroszek, jak i miał węglowy charakteryzują się niską zawartością siarki, dzięki czemu ich używanie jest dużo zdrowsze dla środowiska naturalnego. Oba paliwa mają wiele zalet, warto w tym miejscu wymienić np. że są bardzo wydajne podczas spalania (podobnie jak koks, który jest bardziej kaloryczny, niż jakikolwiek węgiel kopalniany). Dodatkowo są najtańszym towarem na rynku, co z pewnością przemawia na ich korzyść. Dawniej najbardziej opłacalnym paliwem był koks, jednak ostatnimi czasy jego cena znacznie wzrosła, a jego stali klienci zrezygnowali z jego użytkowania na rzecz tańszego węgla kamiennego.

Co jednak się stanie, kiedy i ceny węgla pójdą w górę? Niestety, możemy się niedługo przekonać, ponieważ złoża węgla kamiennego, zaczynają się pomału wyczerpywać…

Udostępnij na:
0
0Dodaj komentarz