Piec na drewno zgazowane – wady i zalety

[Głosów:0    Średnia:0/5]

piec-na-drewnoSposobów na ogrzewanie domów w chłodnych porach roku jest wiele, jednak największą popularnością niewątpliwie cieszy się centralne ogrzewanie. Rynek w dzisiejszych czasach oferuje nam ogromny wybór rozmaitych kotłów do centralnego ogrzewania, ale na pewno największą popularnością w Polsce od dawna cieszą się kotły na paliwa stałe, najczęściej drewno i węgiel. Drewno jest stosunkowo tanim materiałem opałowym, a można mieć je także za darmo z własnej działki.

Gdy jest odpowiednio wysuszone, a wybierzemy gatunki o dużej kaloryczności, może mieć ono właściwości energetyczne porównywalne z węglem. Jest ponadto mniej szkodliwe dla środowiska, niż węgiel, dlatego jest bardzo popularnym opałem.

Częstość stosowania drewna jako opału powoduje, że na rynku pojawiają się coraz to nowocześniejsze kotły na drewno. Są to nie tylko konwencjonalne urządzenia służące do spalania drewna – coraz więcej osób decyduje się obecnie na zakup pieca na drewno zgazowane. Dlaczego?

W ostatnich latach o gazie drzewnym, uzyskiwanym w procesie pirolizy drewna bardzo dużo się mówi, jest to bowiem tanie paliwo, a przecież każdemu z nas zależy na oszczędności. Gaz taki jest wytwarzany w specjalnych kotłach, które pozwalają ogrzać dom o powierzchni nawet dwustu metrów kwadratowych już kilkunastoma kubikami drewna, ten sposób ogrzewanie domu staje się więc niezwykle ekonomiczne. A jak działa taki piec?

Podczas spalania drewna w komorze paleniskowej kotła wytwarzany jest gaz drzewny. Następnie jest on mieszany z powietrzem, a później spalany przy użyciu specjalnej dyszy palnikowej, w warunkach niedoboru tlenu – jest to zjawisko pirolizy. Jak widać, ogrzewanie mieszkań za pomocą pieców na drewno zgazowane jest tak ekonomiczne, ponieważ pozwalają one wykorzystać drewno podwójnie – nie tylko podczas spalania gazu drzewnego, ale także kiedy samo drewno ulega spaleniu.

Kotły na drewno zgazowane osiągają świetna sprawność energetyczną, ale pod warunkiem, że stosujemy w nich odpowiednie drewno. Przede wszystkim do tego typu pieców trzeba stosować drewna wysezonowanego, a więc dobrze wysuszonego. Jak wiadomo, magazynowanie drewna zmniejsza jego wilgotność, a co za tym idzie podwyższa jego wartość opałową, czyli ilość energii, jaką można otrzymać podczas spalania. Maksymalna wilgotność takiego drewna powinna wynosić 20%, dlatego opał powinien być przechowywany w suchych i przewiewnych miejscach. Trzeba także z głową wybierać gatunki drewna – na pewno polecane do palenia w kotłach na zgazowanie jest drewno twarde, na przykład grab, buk, dąb czy też brzoza.

Udostępnij na:
0
0