Piece centralnego ogrzewania – jak o nie dbać?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

piece c.o. jak czyscicPiec to główny element kotłowni, który ma za zadanie ogrzewanie naszego domu. Można powiedzieć, że jest sercem naszej instalacji. Musimy o niego dbać z należytą uwagą, czyścić go, konserwować i wybierać opał o wysokiej jakości i sprawdzonych parametrach. Jeśli zaniedbamy rutynowe kontrole i czynności związane z jego obsługą, może okazać się, że jego żywotność bezie znacznie krótsza niż moglibyśmy się spodziewać. Osady powstające w procesie spalania i substancje uwalniające się ze złej jakości węgla i innych paliw mogą przyczynić się do powstawania różnorodnych uszkodzeń i widocznych strat mocy urządzenia. Jak temu zapobiec?

Na początek powinniśmy pamiętać, że piec centralnego ogrzewania jest urządzeniem, które ulega zabrudzeniu tak jak wszystko. Zabrudzenia to nie tylko popiół, ale także różnego rodzaju osady, smoła i sadza. Odkładają się one na elementach paleniska, kominie i innych elementach mających bezpośrednią styczność z opałem i spalinami. Zajmiemy się tutaj tematem kotłów węglowych, zarówno automatycznych, jak i zasypowych. W przypadku tych drugich serwisowanie ogranicza się w większości przypadków do regularnego czyszczenia. Nie posiadają one wielu elementów, które wymagałyby uwagi specjalisty, a nawet jeśli to zazwyczaj jest ich niewiele i możliwe jest szybkie usunięcie usterki nawet w sytuacji, kiedy już ona wystąpi.

Czyszczenie kotła tradycyjnego zacząć możemy od dowolnego miejsca, nie musimy przestrzegać określonej kolejności, ale powinniśmy podejść do tego w sposób logiczny i staranny. Dzięki prawidłowemu usunięciu zanieczyszczeń możemy niekiedy odzyskać nawet kilka do kilkunastu procent mocy kotła (w przypadku mocno zabrudzonych instalacji). W przypadku paleniska czyszczenie odbywa się przez drzwi załadowcze i popielnik. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kanały powietrzne, które zasilają komorę i umożliwiają przebieg procesu spalania. Dobrym pomysłem jest też przeczyszczenie dmuchawy, jeśli piec jest w takową wyposażony. Pozostałe elementy wyczyścimy dzięki otworom wyczystnym, w które wyposażony jest każdy piec. Przy odrobinie pomysłowości możemy skutecznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia z najważniejszych elementów pieca.

W przypadku pieców z podajnikiem automatycznym procedura jest podobna jednak z uwagi na ich konstrukcję i oprzyrządowanie elektryczne i elektroniczne, które sprawuje kontrole nad całym urządzeniem i jego pracą, możemy być zmuszeni do skorzystania z pomocy fachowca. Wiele elementów w takich konstrukcjach wymaga regularnego sprawdzania, a w razie potrzeby wymiany. Awaria np. podajnika w trakcie jego pracy, gdy jest zasypany dużą ilością opału, może wiązać się z koniecznością jego ręcznego opróżnienia. Każdy, kto miał tę wątpliwą przyjemność robić to, wie, że nie jest to zadanie proste i wymaga dużego zaangażowania i nakładu czasu.

Jeśli chcemy natomiast dbać o naszą instalację na co dzień, zmniejszyć ilość przestojów konserwacyjnych i zapewnić sobie bezproblemową eksploatację powinniśmy zadbać o wybór dobrego jakościowo opału. Możliwości zaopatrywania się w takie paliwo są bardzo duże, nawet bez wychodzenia z domu. Internetowe składy węgla mogą zaopatrzyć nas w wysokiej jakości, workowany węgiel dostarczany na paletach bezzwrotnych prosto pod nasze drzwi. Oczywiście musimy uważnie wybierać dostawcę. Jeśli chcemy mieć pewność, że oferowany towar jest najwyższej jakości, powinniśmy wybierać firmy, które gwarantują jakość odpowiednimi certyfikatami wystawianymi przez niezależne firmy kontrolujące. Taką firmą jest iCieplo.pl. Posiada ona wieloletnie doświadczenie w handlu opałem, detalicznym i hurtowym. Wszystkie oferowane rodzaje węgla są badane pod kątem ich parametrów, a w ofercie znajdują się popularne sortymenty tego paliwa.

Udostępnij na:
0
0