Podstawowe narzędzia majsterkowicza

[Głosów:0    Średnia:0/5]

narzedzia-zlotej-raczkiWłaściwie w każdym domu powinien znaleźć się zestaw majsterkowicza, pozwalający dokonywać w domu lub mieszkaniu drobnych napraw i robót. Czasami zdarza się, że trzeba wbić zwyczajny gwóźdź, wywiercić dziurę w ścianie itp. , wtedy potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Zgrabna skrzyneczka, a w niej kilka najpotrzebniejszych rzeczy, które nawet panie potrafią obsługiwać, to ważne wyposażenie, a zwłaszcza dla majsterkowiczów którzy lubią od czasu do czasu coś sklecić, pogrzebać przy samochodzie, zrobić małe przemeblowanie w domu albo po prostu dokonać drobnych napraw. Co w takim pojemniku na narzędzia powinno się znaleźć?

Z pewnością dla małych robótek domowych będzie to podstawowy zestaw. Bardzo często przydaje się śrubokręt. Potrzebujemy go do wkręcania śrub z rowkiem płaskim a najlepiej mieć w swoim domowym garażu trzy wkrętaki: mały, średni i duży. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w przynajmniej dwa śrubokręty krzyżowe. Specjalnym rodzajem wkrętaka jest próbnik napięcia, zwany także potocznie próbówką. Dzięki niemu sprawdzimy czy jest napięcie w gniazdku podczas dokonywania wszelkich prac związanych z prądem i kiedy trzeba odłączyć napięcie w mieszkaniu. Dla bardziej zaawansowanych na pewno przydatną okaże się wkrętarka akumulatorowa z najbardziej potrzebnymi końcówkami. Następny w kolejności jest oczywiście młotek. Trudno sobie wyobrazić majsterkowanie bez niego. Mogą to być dwa rodzaje młotka duży ślusarki jak też mniejszy odpowiedni do cieniutkich gwoździ.

A skoro już mowa o gwoździach to na pewno przydadzą się obcęgi. Stosuje się je nie tylko do wyciągania gwoździ, ale także do przycinania cienkich i miękkich drutów. Następnie warto mieć zestaw kluczy w różnych rozmiarach. Można je kupić w komplecie, jednak wtedy trzeba wydać nieco więcej lub też kupić kilka osobnych markowych kluczy w rozmiarach od 6 do 12 mm. A najlepiej przechowywać je w szufladkach modułowych, łatwych w użyciu, niedrogich i odpowiednich do każdego, nawet małego garażu majsterkowicza amatora. W podręcznym zestawie narzędzi powinny się znaleźć również składana miarka centymetrowa – calówka, kątownik stolarski, poziomica przydająca się do sprawdzania tak poziomu, jak i pionu, ołówek stolarski, miarka zwijana, papier ścierny, klucz nasadowy do rur a także rozmaite wiertła i wiertarka. Zaopatrując się w narzędzia dobrze jest pomyśleć o miejscu do ich przetrzymywania a sam warsztat wyposażyć w szafki narzędziowe na kółkach oraz wózki jezdne, bardzo poręczne i pojemne.

Udostępnij na:
0
0