Projekt domu w azjatyckim stylu

[Głosów:0    Średnia:0/5]

W aranżacji wnętrz najmodniejsze obecnie nurty to umiarkowanie, prostota, jasne wnętrza i Meble mexicostonowane barwy. Wzorcem dla wielu projektantów jest design skandynawski, jednak coraz częściej pojawiają się głosy o potrzebie sięgania do odważniejszych i bardziej wyrazistych pomysłów urządzania wnętrz.

W takim momencie przychodzi nam stanąć oko w oko ze stylem z Dalekiego Wschodu i Orientu, czyli ze stylem mebli egzotycznych. Swój początek biorą one w XVIII/XIX w., za czasów światowej potęgi Wielkiej Brytanii. Zakładając kolonie W Birmie, Laosie, Indiach, Tajlandii czy Afryce, Brytyjczycy chcieli przenieść tam część swojego europejskiego życia. Zaczęli więc z egzotycznych gatunków drzew (teak, mahoń, palisander, mango) produkować meble utrzymane w brytyjskim – najczęściej wiktoriańskim – designie. Tak narodziły się meble kolonialne, które są połączeniem europejskiej formy z egzotycznym surowcem i orientalnym wzornictwem. Ze względu na użyte gatunki drzew są to ciemne, masywne meble, bardzo wytrzymałe i niepowtarzalne.

INDYJSKIE WZORY MEBLI DREWNIANYCH

Popularnością wśród mebli egzotycznych zaczęły z czasem cieszyć się projekty oparte na wzornictwie indyjskim. Wyznacznikiem tego stylu jest przede wszystkim bogactwo: kolorów, ornamentyki, faktur materiału, elementów dekoracyjnych. Niskie meble pokrywają barwne sari, szerokie łoże zawalone jest mnóstwem poduch i poduszek, a nad nim wisi zwiewny baldachim. Dominują czerwienie, fiolety, róże, oranże. I każdy element wykończony jest precyzyjnie misternymi dekorami i egzotycznymi dekoracjami.

Podobną intensywność zdradza styl mebli mexico. Króluje czerwień zmieszana ze złotem, w ornamentyce obecne są motywy słońca, na ścianach wiszą sombrera, a na ciemnych meblach pysznią się okazałe kaktusy. W stylu meksykańskim zmysłowość i gorący klimat są na pierwszym planie.

EGZOTYCZNA ARANŻACJA WNĘTRZ

Wprowadzenie egzotyki do wnętrza nie musi prowadzić do kompletnej rewolucji aranżacji. Można wprowadzać zmiany stopniowo, zaczynając np. od egzotycznych dekoracji. W zależności od tego, czy wybierzemy styl chiński, japoński, indyjski czy meksykański, wprowadzajmy charakterystyczne dla niego dodatki. Ważne, aby były zrobione z naturalnych materiałów i ręcznie wykonane.

Ciekawym orientalnym pomysłem jest też zdecydowanie się na egzotyczny parkiet. Bez względu na to, czy wybierzemy drewno bambusowe, dussie, hevea, irok, jatoba, merbau czy teak, możemy mieć pewność, że otrzymamy twarde, bardzo wytrzymałe i oryginalne kolorystycznie podłoże naszego mieszkania.

Udostępnij na:
0
0Dodaj komentarz