Fotowoltaika – sposób na ekologiczne ogrzewanie domu

[Głosów:0    Średnia:0/5]

W ostatnim czasie bardzo popularna stała się tematyka związana z ochroną środowiska i szeroko pojętą ekologią. Bardzo często zastanawiamy się, co zrobić, aby w naszym życiu codziennym kierować się wszystkimi tymi zasadami, które są już wpajane naszym dzieciom w szkołach – jak uchronić nasze otoczenie przed dewastacją i jak zapobiegać wymieraniu rzadkich zwierząt i roślin.

Oczywiście ciężko jest wyrzec się wszelkich wygód, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, jednak możemy je ograniczać, albo zamieniać na inne by żyć w zgodzie z naturą.

W naszym domu możemy zastosować wiele rozwiązań, które będą zgodne z wymogami i zasadami, jakimi kieruje się ekologia. Możemy to wprowadzać już na etapie planowania przedsięwzięcia, a potem już w czasie budowy i wyposażanie naszego wymarzonego domu. Warto więc przede wszystkim od początku zainteresować się sposobami ogrzewania, jakie będziemy mogli potem zastosować, ponieważ od tej decyzji w znacznej mierze będą zależały nasze późniejsze wydatki. A po rozeznaniu się na rynku, i zapoznaniu się z tym, co oferują nam przeróżni producenci, zainwestujmy w najbardziej optymalny typ. Warto przeliczyć wszystkie zyski i straty, jaki poniesiemy w związku z wybranym przez nas typem ogrzewania.

W klimacie, jaki panuje w Polsce niemożliwym jest zastosowanie wyłącznie ogrzewania wykorzystującego promieniowanie słoneczne, ponieważ promieniowanie to nie jest przez cały rok takie samo. Dlatego wykorzystanie kolektorów słonecznych może być tylko wsparciem do ogrzewania centralnego, jedna już samo ich zainstalowanie w znacznym stopniu ograniczy nasze wydatki związane z ogrzewaniem budynku. Panele słoneczne sprawdzają się świetnie, jako sposób na ogrzanie domków letniskowych oraz pensjonatów, które działają wyłącznie w okresie wakacji, ponieważ latem natężenie promieni słonecznych jest najintensywniejsze.

Kolektory słoneczne są również idealnym sposobem na ogrzanie ciepłej wody, z której na co dzień tak chętnie korzystamy. Pokryją one około 70% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę i znacznie zmniejszą nasze rachunki.

Istnieją różne typy kolektorów słonecznych płaskie oraz próżniowe i w zależności do jakiego celu zamierzamy je wykorzystać, takie rodzaje powinniśmy wybrać – jedne doskonale nadają się do wspomagania ogrzewania ciepłej wody, drugie będą idealne, gdy zamierzamy przede wszystkim korzystać z centralnego ogrzewania wspomaganego kolektorami słonecznymi.

Kolektory można zamontować praktycznie wszędzie, w każdej konfiguracji, dlatego stają się one tak popularne.

Udostępnij na:
0
0