Wady i zalety paneli słonecznych

[Głosów:0    Średnia:0/5]

plusy-i-minusy-kolektorow-slonecznychPanele słoneczne całkowicie zmieniły pogląd na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Początkowo urządzenia abstrakcyjne i zupełnie nie przystające do codziennej rzeczywistości, obecnie ogrzewają wiele domów w Polsce i zaopatrują je w ciepłą wodę. Zasada działania kolektorów słonecznych jest bardzo prosta, podobnie jak ich budowa, najważniejsze elementy stanowią same materiały użyte do ich wykonania. Zdecydowanie najistotniejszym z podzespołów kolektora jest absorber. Pochłania on energię słoneczną wyłapując każdy promień słońca, dlatego też najczęściej jest wykonany z aluminium lub rzadziej spotyka się miedziane absorbery. Następnie energia cieplna jest przekazywana przez nośnik – glikol do wężownicy a ta transportuje go dalej do urządzenia, gdzie podgrzewana jest woda do użytkowania i ogrzania pomieszczeń.

Trudno jest się dopatrzeć poważnych wad, które zdecydowanie przemawiały by na niekorzyść opłacalności paneli słonecznych. Oczywiście jak wiele innych urządzeń posiadają wady, w końcu chodzi o korzystanie z naturalnych źródeł energii, a te nie w każdym miejscu na kuli ziemskiej rozkładają się równomiernie. Jeśli chodzi o nasłonecznienie naszego kraju nie odbiega ono normą od innych ościennych państw, jednak trzeba zaznaczyć, że tak panele płaskie jak i rurowo – próżniowe mają inną wydajność w zależności od pory roku.

Różne rodzaje kolektorów stanowią o wyborze instalacji, jaka posłuży typowo do ogrzewania wody lub też będzie pozyskiwać energię tylko i wyłącznie do ogrzewania domu. Nawet jeśli będziemy mieć możliwość skorzystania z dotacji na kolektory słoneczne dobrze jest zastanowić się nad ich wydajnością akurat w tym miejscu gdzie stoi budynek. Ogólne szacunki mówią, że w okresie od wiosny do jesieni płaskie panele mogą zaspokoić nawet 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę i około 30% w zimie, jednak te oceny będą różne w zależności od rzeźby terenu.

Nie można też jednoznacznie stwierdzić, które panele są lepsze. Generalnie płaskie przewyższają w kwestii wyboru nad próżniowymi, ale próżniowe bywają wydajniejsze w zimie, kiedy panuje mróz przy dużym nasłonecznieniu. Z kolei te drugie są znacznie wrażliwsze na czynniki atmosferyczne, a już na pewno mogą zostać uszkodzone przez grad czy nawet zalegający śnieg, ponieważ nie są wyposażone w obieg odwrócony powodujący ich odmrażanie i usuwanie warstwy śniegowej.

Jedną z wad natury nie dotyczącą samego działania i konstrukcji paneli jest ich cena, jednakże cierpliwi doczekają się zwrotu poniesionych kosztów, oszczędzając na rachunkach za gaz czy prąd. Niezaprzeczalną zaletą jest to, że posiadacz paneli solarnych będzie miał przez cały rok dostęp do ciepłej wody.

Udostępnij na:
0
0