Wielofunkcyjne świetliki dachowe

[Głosów:3    Średnia:4/5]

swietlik-dachowyŚwietliki dachowe to rozwiązania budowlane stosowane nie od dzisiaj czy wczoraj, ale od kilku dobrych lat. W miarę jak pojawiały się coraz to nowsze metody budowania w sposób energooszczędny, tak też i one przeszły odmianę i dzisiaj nie produkuje się ich już w formie szklanej, ale z kopułami z akrylu lub poliwęglanu (litego, komorowego). Dzięki temu są trwalsze, odporne na gradobicia, zmiany temperatur itd. Jednak to co przede wszystkim przemawia na ich korzyść to fakt, iż wprowadzają do pomieszczeń dużą ilość naturalnego światła, kilkakrotnie więcej niż okna montowane tradycyjnie (te odbijają światło gdy tymczasem świetliki dachowe przekazują je bezpośrednio do wnętrz).

Rozróżnia się systemy doświetleń tunelowe, pasma świetlne, kopułkowe, jakie mogą być jednocześnie wyłazami dachowymi i w formie ruchomej klapami oddymiającymi, dbającymi także o sprawną wentylację. Większość z nich ma wszechstronne zastosowanie, natomiast świetliki rurowe produkowane są głównie z przeznaczeniem do budynków prywatnych, mieszkaniowych, tam gdzie zaistniała potrzeba rozjaśnienia tych pomieszczeń, gdzie nie ma okien i panują ciemności. Wprowadzenie sztywnych bądź elastycznych tuneli świetlnych nie tylko zwiększa komfort mieszkania, ale zmniejsza opłaty za użytkowanie energii elektrycznej w dzień. Łazienka, korytarz czy inne pomieszczenie stają się rozjaśnione naturalnym światłem i nie zachodzi potrzeba stosowania oświetlenia elektrycznego.

Natomiast porą nocną taki świetlik może pełnić funkcję zwykłej lampy, jeśli zostanie odpowiednio przystosowany. Ich najskuteczniejsze działanie jest zagwarantowane przez tunel nieprzekraczający długości maksymalnego dozwolonego połączenia między stropem a dachem przypisanego dla danego typu świetlika. Jego instalację można zaplanować już na etapie projektu domu, ale równie dobrze można zainstalować go w późniejszym czasie, a co najważniejsze, sam świetlik może zostać zmodyfikowany po dłuższym czasie użytkowania.

Atrakcyjność wielu różnych świetlików montowanych na dachach wynika z tego, że pełnią one kilka ról jednocześnie. Poza tym elegancko się prezentują zwłaszcza te przeznaczone do instalacji w biurach i salach konferencyjnych. Z zewnątrz są to zwyczajne kopułkowe świetliki, natomiast od wewnątrz mają postać podwieszanego plafonu, co sprawia, że prezentują się estetycznie. Zapewniając bezpieczeństwo podczas pożaru, świetliki z uchylanymi klapami lub też żaluzjowe odprowadzają dym, ułatwiają akcje ewakuacyjne. Są naprawdę wielofunkcyjne a ich ceny w porównaniu z korzyściami, jakie dają, naprawdę nie są wysokie, zważywszy na oszczędności jakie się pozyskuje przy długotrwałym ich użytkowaniu.

Udostępnij na:
0
0Dodaj komentarz