Zamiast kominka – wolnostojący piecyk żeliwny

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

wolnostojacy-piec-zamiast-kominkaCiekawą alternatywą dla tradycyjnych pieców i kotłów do centralnego ogrzewania okazują się coraz popularniejsze, stylowe i wydajne piece wolnostojące, wykonane najczęściej z masywnego i solidnego żeliwa.

Zalet posiadania tego typu pieca grzewczego jest wiele. Opalać można go zarówno naturalnym drewnem, jak i odpadami drzewnymi, takimi jak choćby wióry, trociny, sklejka czy papier. Warto zauważyć, iż drewno od stuleci stanowi jeden z wiodących rodzajów opału, cechujący się nie tylko stosunkowo niskimi kosztami użytkowania, ale również jest to paliwo przyjazne środowisku i niezwykle wydajne.

Przeciętne gospodarstwo domowe z powodzeniem ogrzejemy bowiem za pośrednictwem pieca o mocy około 40-60 kW. Oczywiście, w większych pomieszczeniach konieczne będzie zainstalowanie mocniejszych kotłów, jednakże ich ceny rynkowe obecnie niewiele się różnią. Za średniej klasy piec wolnostojący zapłacimy dziś już od około 1200 do mniej więcej 2 tysięcy złotych.

Planując zakup stylowego, eleganckiego piecyka żeliwnego opalanego drewnem warto również zwracać uwagę na pojemność urządzenia. Powinna ona być tym wyższa, im większą powierzchnię będziemy ogrzewać. Amatorom wygody i prostego użytkowania polecamy również wybór piecyków wyposażonych w dodatkowe, praktyczne podajniki na opał. Niektóre modele wolnostojących kotłów na drewno posiadają również zautomatyzowane oprogramowanie, ułatwiające kontrolowane dokładanie kolejnych porcji drewna, a tym samym – utrzymanie jednolitej temperatury w ciągu całego dnia bez konieczności nieustannego nadzorowania pracy pieca.

Wolnostojący piec z żeliwa może okazać się również ciekawą alternatywą dla tradycyjnych pieców kaflowych. Co więcej, kocioł na drewno możemy dowolnie ustawić w odpowiadającym nam pomieszczeniu. Nie musimy takiego pieca zabudowywać, ponieważ jego konstrukcja jest na tyle efektownie wykonana, iż stanowić może ciekawy zamiennik klasycznego kominka.

Polecamy takie rozwiązanie w szczególności wszystkim tym z Państwa, którzy nie mogą pozwolić sobie na zbudowanie kominka w mieszkaniu, zaś chcieliby wydajnie, tanio i ekologicznie ocieplać mieszkanie w czasie zimy i jesieni.

Amatorom pomysłowych rozwiązań konstrukcyjnych sugerujemy z kolei wybór dekoracyjnych, efektownie prezentujących się piecyków grzewczych do salonu lub kuchni, których wielkość zależna będzie od naszych potrzeb. Do niewielkiego mieszkania wystarczy piecyk około półmetrowej wysokości, połączony zabudowanym przewodem kominowym. Nie tylko będzie ciekawie prezentował się w widocznym miejscu mieszkania, ale również doskonale ogrzeje wnętrza nawet podczas bardzo nieprzyjemnej aury.

Udostępnij na:
0
0