Wszechstronne zastosowanie węgla aktywowanego

[Głosów:0    Średnia:0/5]

wegiel w nauceWęgiel aktywowany, inaczej aktywny jest to substancja, która zawiera w swym składzie węgiel pierwiastkowy w postaci sadzy oraz częściowo popiół. Wyróżnia się dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę masy. Przede wszystkim, jest on adsorbentem, a jego początki są ściśle związane z medycyną, bowiem już uczniowie Hipokratesa zalecali okłady z węgla drzewnego na rany, z których unosił się nieprzyjemny zapach. Oczywiście, węgiel aktywny posiada wyjątkowe właściwości dzięki swej porowatej budowie.

Trzeba wyraźnie podkreślić to, iż ten typ węgla ma szerokie zastosowanie. Przykładowo jest wykorzystywany w stacjach uzdatniania wody, gdzie jego głównym zadaniem jest pozbawienie cieczy barwy i zapachu. Poza tym, jest także niezastąpiony w akwarium oraz wspaniale usuwa zanieczyszczenia z filtrów domowych. Oprócz tego, często stosowany jest w medycynie jako środek zwalczający biegunkę i zapobiegający zaparciu oraz niestrawności. Ponadto, węgiel medyczny, bo o nim mowa, może być wykorzystywany do robienia okładów na rany, zwłaszcza po ukąszeniu owadów lub gadów. Z pewnością, też zmniejsza obrzęki i minimalizuje uczucie swędzenia, a co ciekawe rewelacyjnie również oczyszcza organizm.

Nie ulega wątpliwości to, że węgiel aktywowany ma także zastosowanie w przemyśle chemicznym, m.in. często pełni funkcję katalizatora oraz nośnika do innych katalizatorów. Warto podkreślić, iż doskonale pochłania także inne gazy, w związku z czym wykorzystywany jest w filtrach papierosowych, a także w lodówkach i klimatyzatorach. Nie zapominamy również o tym, iż węgiel aktywowany często stosowany jest w elektronice, mianowicie to materiał zezwalający na to, by pozyskać większe pojemności w superkondensatorach. Przede wszystkim, wykorzystywany jest także do odczyszczania i odbarwiania trunków alkoholowych, klarowania syropów, ulepszania aromatu i smaku olejów oraz tłuszczów, a także do odczyszczania i ubarwiania parafiny i wosku.

Na uwagę zasługuje fakt, iż jest on substancją nietoksyczną, nawet przy jego spożywaniu, gdyż np. węgiel medyczny zwykle przyjmujemy doustnie i nie powoduje to żadnych powikłań zdrowotnych czy zatruć. Kolejną jego zaletą jest niski koszt produkcji, bowiem powstaje z drzewa jako węgiel drzewny lub z innych organicznych opadów, np. z pestek śliwek, a co za tym i cechuje się niewysoką ceną. A, co najważniejsze, nie ma też najmniejszych problemów z jego utylizacją, gdyż w tym celu wystarczy go spalić.

Z pewnością, węgiel aktywny posada wiele zalet, jest wykorzystywany w licznych dziedzinach, dlatego obecnie trudno byłoby się bez niego obejść.

Udostępnij na:
0
0



Dodaj komentarz