Wybór odpowiedniej instalacji słonecznej

[Głosów:0    Średnia:0/5]

kolektory-sloneczne-do-domuInstalacje solarne stanowią jeden z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny prądu. System kolektorów kosztuje sporo ale inwestycja ta zwraca się nawet już po kilkunastu latach.

Warto jednak wydać te pieniądze, biorąc pod uwagę, iż kolektory mogą zaspokoić nawet do 70% zapotrzebowania na energię, przez co opłaty za tradycyjne i droższe źródła energii znacznie się obniżają.

Dodatkowo można korzystać z wielkiego ułatwienia jakim są kredyty z dotacjami na kolektory słoneczne.

Dzięki dotacjom pokryte zostać może 45% kosztów poniesionych przez inwestora, co stanowi doskonałą zachętę do zakupu instalacji słonecznej. W Polsce mamy odpowiednie warunki do korzystania z kolektorów słonecznych, nasłonecznienie jest bowiem dość spore i równomiernie rozłożone na cały kraj.

O montażu kolektorów warto pomyśleć już przed budową domu, dzięki czemu już we wstępnych planach można odpowiednio dostosować kierunek i stopień nachylenia dachu. Najlepszy kąt nachylenia wynosi od 30 do 45 stopni, w zależności od tego, w jakich miesiącach kolektor ma być najczęściej wykorzystywany.

W przypadku kiedy decydujemy się na montaż kolektorów w starym domu, który nie ma odpowiednio nachylonego domu, można zastosować konstrukcje korygujące. Podnoszą one kolektor do odpowiedniego kąta. Najlepiej, żeby dach był skierowany na południe, gdzie przez cały dzień świeci słońce.

Należy pamiętać, że kolektory nie mogą być zacienione, nie zaleca się też ustawiania ich w pionie, gdyż spada wtedy wydajność instalacji, a czas zwrotu inwestycji może znacznie się wydłużyć. Jeśli nie jesteśmy w stanie odpowiednio dostosować otoczenia, lepiej zrezygnować z montażu kolektorów, gdyż będzie to nieopłacalne.

Kolejną rzeczą, o której trzeba zdecydować, jest rodzaj kolektorów, co jest jednym z czynników wpływających na wydajność pracy oraz cenę, jaką należy zapłacić. Najtańsze, choć nieco mniej sprawne są kolektory płaskie. Produkują one mniej energii ze względu na to, że izolację termiczną pełni w nich wełna mineralna.

Znacznie bardziej wydajne, choć także i drogie są kolektory próżniowe, w których podciśnienie znacznie lepiej zapobiega utracie ciepła przez absorber. Decyzja zależy od tego, na co ma być przeznaczona energia, i ile w związku z tym będzie jej potrzeba. Im więcej energii będziemy chcieli wykorzystać, tym więcej trzeba będzie zapłacić za kolektory, które sprostają temu zadaniu.

Najczęściej instalacja słoneczna wykorzystywana jest do ogrzewania wody użytkowej (tzw. instalacja c.w.u.), lub ogrzewania wody w basenach. Można jej także użyć jako system wspomagający centralnego ogrzewania (tzw. instalacja c.o.), oszczędności z tego wynikające są jednak raczej niewielkie. Kolektory słoneczne są też montowane w gospodarstwach rolnych, gdzie mają za zadanie ogrzewać wodę lub suszyć płody rolne.

Udostępnij na:
0
0