Wyroby rękodzieła ludowego do mieszkania

[Głosów:0    Średnia:0/5]

dodatki z motywem ludowymRękodzielnictwo ludowe cieszy się obecnie coraz większą popularnością. Która z Pań nie posiada barwnej biżuterii w charakterze etnicznym? Bogato zdobione stroje ludowe są charakterystyczną cechą dla takich regionów jak Podhale, Śląsk czy Kaszuby.

Każdy z nas dba o to, aby mieszkanie czy też dom było jak najbardziej estetycznie urządzone, zgodnie z naszymi wzmaganiami i oczekiwaniami. Coraz częściej obserwuje się trend, w którym powracamy do przeszłości, jeśli chodzi o aranżację wnętrz.

Na meblach pojawiają się ludowe motywy kwiatowe czy zdobne rzeźbienia. Bardzo popularne stają się ręcznie wyszywane serwetki oraz obrusy, a także haftowane ozdoby, które można użyć także na choinkę zamiast innych świecidełek.

Zastosowanie artykułów dekoracyjnych w tym stylu pomoże nam zaaranżować całkiem spójne wnętrze, które zachwyci oryginalnością rozwiązania oraz innowacyjnością w łączeniu tradycji wraz z motywami ludowymi. Z powodzeniem sprawdzą się tu wszelkie figurki, obrazy w zdobnych ramach, drewniane rzeźby czy też płaskorzeźby. Elementy tego typu nadadzą wnętrzu niepowtarzalny klimat, który uczyni je przytulniejszym i bardziej interesującym.

Stroje damskie najczęściej składają się z długiej, wielobarwnej spódnicy, białej koszuli i haftowanego bądź wyszywanego i przylegającego do ciała gorsetu.Oprócz tego różnego rodzaju korale, naszyjniki, kolczyki oraz ozdoby na włosy.
Męskie wersje stroju to przede wszystkim koszule, spodnie, wysokie buty, w przypadku Podhalan kierpce, kapelusz, kamizelka, czasami ozdobna sprzączka.
Stroje ludowe można nabyć w małych sklepikach albo w domowych warsztatach. Szycie ubiorów regionalnych należy do tradycji oraz historii wielu miejsc, wykonywane są one przez krawcowe na miarę, a zatem są indywidualnie dopasowywane do właściciela.

Innym równie ciekawym tematem jest biżuteria regionalna. Najczęściej wykonywana była z metalu, bursztynu oraz koralu, czasami ceramiki. Dobór materiału zależał od dostępności danego surowca na konkretnym terenie. Na Podhalu królowały wyroby z metali, na Śląsku najbardziej popularny był koral i metale, a na terenie Pomorza przede wszystkim stosowano bursztyn.

Tworzeniem rękodzieła o charakterze regionalnym zajmują się twórcy ludowi. Na ogół nie posiadają oni specjalistycznego wykształcenia, lecz swoją pracę opierają na doświadczeniu jakie zdobywali przez lata, a także na wiedzy przekazanej im przez innych mistrzów w danym fachu oraz przodków. Obecnie przy ośrodkach kulturalnych, takie jak Domy Ludowe oraz Miejskie Domy Kultury powstaje coraz więcej zajęć warsztatowych oraz kółek, gdzie można nauczyć się szyć stroje regionalne, wyrabiać naczynia ceramiczne, tworzyć biżuterię, haftować oraz wyszywać. Działanie te mają na celu wzbudzenie zainteresowania młodzieży kulturą oraz tradycją regionu, w którym się znajdują, a także kultywowanie zawodów, które aktualnie powoli przechodzą do lamusa.

Rękodzielnictwo ludowe aktualnie przeżywa swój renesans, ponieważ w modzie jest zdrowy tryb życia, powrót do korzeni, a także kultywowanie tradycji. Z tego też powodu przedmioty ceramiczne, biżuteria czy stroje ludowe są rozchwytywane na wielką skalę.

Udostępnij na:
0
0



Dodaj komentarz