Technika decoupage dla początkujących

[Głosów:0    Średnia:0/5]

decoupageDecoupage to prosta, ale jednocześnie doskonale znana i niewątpliwie również kreatywna technika zdobnicza, stosowana przez plastyków w wielu krajach świata. Jej głównym założeniem jest finezyjne ozdabianie różnego rodzaju przedmiotów poprzez naklejanie wzoru wyciętego z papieru (dowolnego rodzaju) na właściwie spreparowaną powierzchnię. Do techniki decoupage doskonale nadają się bowiem zarówno drewno, jak i metal, szkło, ceramika czy chociażby powierzchnie wykonane z tworzyw sztucznych.

Akcesoria do decoupage można nabyć w sklepach z artykułami dla malarzy i plastyków (zarówno podstawowymi, jak i tymi specjalistycznymi), przede wszystkim ze względu na mnogość i różnorodność towaru są popularne wśród osób w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania.

Pielęgnowana od wielu wieków klasyczna odmiana decoupage to nic innego jak naklejanie wcześniej przygotowanego, wyciętego wzoru z papieru na dany element. Technika ta wymaga jednak odpowiedniego pokrycia wieloma warstwami lakieru do tego stopnia, aby wycięty element całkowicie wtopił się w strukturę powierzchni (np. wazonu lub ozdobnej puszki). W rezultacie jest on praktycznie niewyczuwalny przy dotknięciu, dzięki czemu całość potrafi wprawić w zachwyt nie tylko koneserów sztuk plastycznych.
Ozdabianie różnego rodzaju przedmiotów przy użyciu techniki decoupage można wykonywać w warunkach domowych z wykorzystaniem najprostszych narzędzi i materiałów, posiadanych w domu lub łatwo dostępnych akcesoriów plastycznych. Do tego celu potrzebujemy jedynie kilku kartek papieru (np. białego lub kolorowego), nożyczek, pędzelka, pędzle do technik artystycznych, lakieru, farby akrylowej oraz kleju. Doskonałym spoiwem może być tutaj chociażby klej typu wikol, a nawet białko jaja kurzego.

Udostępnij na:
0
0Dodaj komentarz