Znaczenie kolorów w mieszkaniu

[Głosów:0    Średnia:0/5]

kolorowe-sciany-w-mieszkaniuJednym z zadań, jakie mamy przed sobą podczas remontu, jest wybór farb do pomalowania ścian w pomieszczeniach. Nie jest to zadanie łatwe. Kolory zmieniają się pod wpływem oświetlenia a także płowieją z czasem, trzeba więc dobierać je bardzo ostrożnie. Trzeba również pamiętać o tym, że nie każdy kolor pasuje do każdego pomieszczenia.
W sypialniach wybór koloru jest dowolny i zależy jedynie od upodobania mieszkańca. Natomiast salon w odcieniu intensywnej czerwieni to już ryzykowne przedsięwzięcie, bo goście niekoniecznie muszą się dobrze czuć w otoczeniu tak intensywnej barwy.

Warto pamiętać, ze kolory ścian mają przeważający wpływ na atmosferę w pomieszczeniu. Za pomocą barw możemy optycznie powiększać lub zmniejszać pomieszczania albo czynić je jaśniejszymi niż są w rzeczywistości. Uważa się także, że barwy mają określony wpływ na nastroje ludzi. I tak kolor czerwony pobudza, ale nie jest dobry dla osób nerwowych. Zielony z kolei ma właściwości uspokajające. Podobnie biały i niebieski. Żółty to barwa wesoła i optymistyczna. Istotny jest także podział barw ze względu na ich “temperaturę” – kolory dzieli się na ciepłe, zimne i neutralne. Do ciepłych zalicza się m.in. pomarańcz, czerwienie i brązy. Zimne kolory to np. niebieski czy szary. Barwy neutralne powstają w wyniku zmieszania ze sobą zimnej i ciepłej barwy. Neutralny jest np. kolor piaskowy.

Dobrze dobrany kolor pomieszczenia powinien współgrać z jego przeznaczeniem, kolorem podłogi oraz mebli.

W wyborze kolorystyki wykończenia ścian w domu lub mieszkaniu nie warto kierować się modą. W tym, co jest aktualnie modne, niekoniecznie musimy dobrze się czuć.
Obecnie przy kupowaniu farb poszczególne kolory tworzy się poprzez mieszanie ze sobą podstawowych odcieni w obecności klienta. Umożliwia to stworzenie ogromnej ilości odcieni, niekiedy różniących się od siebie bardzo nieznacznie. Nad wyborem odpowiedniego odcienia jednak należy zastanowić się jeszcze w domu. Oświetlenie sklepu jest bowiem zazwyczaj sztuczne. Pod jego wpływem kolor może znacznie różnić się od tego, jak będzie wyglądał w świetle dziennym, a takie zazwyczaj dominuje w domach.

Udostępnij na:
0
0