Praktyczne naczynia ceramiczne z polskich fabryk

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Obecnie bardzo modne stają się wszelkiego rodzaju ceramiczne kubeczki, dzbanki i talerzyki, służące zarówno jako sprzęt użytkowy, ale i niezwykle stylowy i dekoracyjny.

W sklepach z wyposażeniem dostać można najróżniejsze ceramiczne naczynia, imbryczki, flakony na kwiaty czy pucharki na gorące napoje. Naczynia takie z powodzeniem możemy wykorzystywać do codziennych celów, na przykład do serwowania posiłków czy podawania ciepłych napojów. Z drugiej jednak strony, modele bardziej ozdobne, utrzymane w popularnym od kilkunastu lat stylu retro, doskonale sprawdzają się jako niebanalne dekoracje, używane do celów aranżacyjnych nowoczesnych mieszkań.

Aby ciekawie i oryginalnie podkreślić przytulny i kameralny klimat niewielkiej kuchni, śmiało możemy ustawić niej kilka ręcznie malowanych, najlepiej z typowe, folklorystyczne motywy talerzy lub piękną, misternie dekorowaną wazę o niebanalnym kształcie. Taka kuchenna ozdoba z pewnością zwróci na siebie uwagę i doskonale podkreśli dominujący styl mieszkania.

Jeśli jednak pragniecie Państwo ustawić ceramiczne naczynie w bardziej reprezentacyjnym miejscu mieszkania, polecamy wybór dużych rozmiarów dzbanów i flakonów. Mogą one bowiem posłużyć zarówno za naczynie na cięte kwiaty, jak i na przykład… stojak na parasole. Amatorom roślin doniczkowych polecamy także wykorzystanie glinianych, malowanych mis i garnków, do których z powodzeniem możemy przesadzić nasze ulubione rośliny. W takim przypadku opamiętajmy jednak o odpowiednim drenażu lub ustawieniu podstawki odprowadzającej nadmiar wody z naczynia.

Ceramiczne naczynia ręcznie malowane mogą również stanowić zamiennik tradycyjnych szkatułek na bibeloty lub miseczek na klucze lub drobne monety. Ustawiona w widocznym miejscu miseczka lub elegancki, stylizowany pucharek będzie więc pełnić nie tylko praktyczną rolę schowka, ale również ciekawie podkreśli charakter domowego wnętrza.

Warto zaznaczyć, iż obecnie ceramiczne, malowanie elementy wyposażenia nie są przedmiotami nazbyt kosztownymi. Za średnich rozmiarów kubeczek lub ceramiczny flakonik zapłacimy około kilkunastu złotych. Większe pojemniki i naczynia, takie jak choćby kilkudziesięciolitrowe dzbany na wino mogą jednak stanowić wydatek rzędu nawet kilkuset złotych.

Planując zakup ceramicznego dodatku, starannie przemyślmy nie tylko jego zastosowanie, ale również oczekiwany wygląd – kształt i kolor. W Polsce popularne są bowiem wszelkie motywy roślinne, nawiązujące do naszego rodzimego folkloru. Jednakże za granicą możemy natknąć się na naczynia zdobione według tradycyjnych, regionalnych zwyczajów, na przykład wzorami geometrycznymi (Grecja, Włochy) lub kwiatami o żywych i intensywnych barwach (kraje Ameryki Południowej oraz Dalekiego Wschodu). Zależnie więc od tego, na jak styl wystroju i aranżacji się zdecydujemy, możemy z powodzeniem dobrać do niego ceramiczny dodatek o charakterystycznym kształcie i zdobieniach.

Udostępnij na:
0
0