Jak postawić dekoracyjną ścianę działową z pustaków szklanych luksferów?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

luksfery montazŚcianki wykonane z luksferów to jedno z bardziej dekoracyjnych rozwiązań jeśli chodzi o dekoracje w domu. Można wykonać z nich różne elementy – oddzielić przedpokój od sypialni czy pokoju, zrobić z nich barek, który oddzieli kuchnię od salonu. Można także zastosować je jako doświetlenie ciemnych pomieszczeń np. łazienki. Możliwe jest także zbudowanie z nich ścianki działowej w łazience, która podzieli ją na część kąpielową i toaletę. Przy odpowiednim zbudowaniu takiej ścianki można zrobić z niej kabinę prysznica – wtedy jest jednak potrzebne użycie zaprawy.
Ściankę bez zaprawy ustawić można we wszystkich wnętrzach, które nie są narażone na działanie wody czy czynników atmosferycznych. Nie jest to specjalnie skomplikowane i wystarczy mieć wolną chwilę, luksfery fugę i stelaż. Nawet niewprawionemu majsterkowiczowi uda się to zrobić. A jak to zrobić krok po kroku?
Przede wszystkim należy kupić odpowiednią ilość luksferów (maksymalna wielkość ścianki do 3,5m szerokości x 15m wysokości), mogą być one w dowolnym kolorze. Oprócz tego potrzebujemy metalowe płaskowniki, które będą stanowiły stelaż dla naszej ścianki, płytki montażowo – dystansowe, które złączą nasze luksfery oraz aluminiowe listwy, które będą ramą dla całej konstrukcji.
Rozpoczynamy od zbudowania samej ścianki, czyli połączenia ze sobą luksferów – robi się to bardzo intuicyjnie za pomocą płaskownika przyczepionego do jednego luksfera i płytki montażowej w drugim luksferze. W ten sposób budujemy całą ściankę o wymaganych wymiarach i „spinamy” ją listwami aluminiowymi dookoła. Szczeliny pomiędzy luksferami wypełniamy fugą lub silikonem, jeśli ścianka ma stanąć w pomieszczeniu o zwiększonej wilgotności – łazience czy garażu. Stelaż może być także zrobiony z drewna, jeśli potrzebujemy ściankę postawić we wnętrzu, do którego drewno będzie pasowało.

Koszt takiej ścianki z pustaków szklanych, to koszt luksferów, które wahają się w granicach 5 – 10 złotych za sztukę plus koszt stelaża, który wynosi zwykle tyle samo, ile koszt luksferów.

Innym pomysłem doskonale wykorzystującym grę światła są witraże. Witraże, które spotkać możemy w sklepach jako lampy, zawieszki do okien, czy lustra to często pojedyncze egzemplarze zrobione przez artystów plastyków. Wystarczy poszukać, by znaleźć galerie wypełnione autorskimi pracami witrażystów.

Najważniejszą zaletą ręcznie udekorowanych przedmiotów szklanych jest fakt, że są one niepowtarzalne.

Udostępnij na:
0
0