Budowa altanki ogrodowej od podstaw

[Głosów:6    Średnia:2.7/5]

budowa-altany-krok-po-krokuAltana w ogrodzie przydomowym to luksus spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wśród własnoręcznie pielęgnowanej zieleni, bardzo przyjemnie jest spotykać się ze znajomymi, palić grilla, pić kawę i smakować ciasto z owocami, czy nawet spożywać codzienny obiad z rodziną. Altanka drewniana jest wprost do tego stworzona by cieszyć się wiosennym i wakacyjnym relaksem, gdy mocno praży słońce i kiedy pada deszcz. Dzisiaj buduje się tanio, wykorzystując lekkie i trwałe materiały, toteż stworzenie wymarzonej altany na własnym podwórku nie musi być dużym kosztem.

ALTANA DO OGRODU – GRUNT TO SOLIDNE PODSTAWY

Altana ogrodowa powinna mieć solidny dach. Podobnież cała jej konstrukcja musi być stabilna i odporna na działanie czynników atmosferycznych byśmy mogli długo cieszyć się z jej użytkowania. Dlatego do jej zbudowania najlepiej wykorzystać gotowe zaimpregnowane drewno sosnowe lub modrzewiowe. Na podstawie tak przygotowanych słupów wykonuje się także domki gospodarcze, przybudówki w formie drewutni lub garażu. Gotowe deski także zakupimy w postaci wodoodpornej.

ALTANA WYPOCZYNKOWA – ZRÓB TO SAM – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Jednak zanim przystąpimy do prac, koniecznie trzeba stworzyć własny schemat domku wypoczynkowego, jakim stanie się nasza wymarzona altanka. Schematy są bardzo pomocne. Jeśli nie mamy pojęcia, od czego zacząć, najlepiej zapoznać się gotowymi instrukcjami mówiącymi jak krok po kroku zbudować elegancką altanę do ogrodu.

ALTANA – POTRZEBNE POZOWLENIE NA BUDOWĘ CZY NIE?

Dla postawienia altany na działce nie potrzebujemy pozwolenia, ani też wykonywania fundamentów. Może ona stanąć na żwirowym podłożu, solidnie utwardzonym i wyrównanym. Jeśli materiał, z którego powstanie zostanie doskonale zabezpieczony, nie grozi jej żadna wilgoć. Ważne jednak by nie stawiać jej w miejscach szczególnie narażonych na podmakanie podczas deszczu.

BUDOWA ALTANKI OGRODOWEJ – PRACE WYKOŃCZENIOWE

Posadzkę altany najlepiej wykonać z płytek gresowych. Natomiast cały szkielet oraz wykończenie w postaci odeskowania to już indywidualny wybór. Na końcu można również dobrać odpowiedni kolor altany i pokryć ją wybraną farbą. Zanim przystąpimy do prac, dobrze jest zorientować się jak prezentowane są gotowe altany. Z pewnością dzięki temu nasuną się nowe pomysły. Być może uda się także wpaść na własne nowoczesne wykończenie altany do ogrodu. Z pewnością powinny się w niej znaleźć ławki i stolik.

ZABEZPIECZENIE DACHU DOMKU OGRODOWEGO

Jak zostanie zabezpieczony dach to już kwestia indywidualnej decyzji. Albo pokrywamy go sklejką i na to zakładamy samoprzylepną papę dachową, albo korzystamy z blachy dachowej. Jeden i drugi pomysł wymaga odpowiedniego przygotowania krokiew, na których spocznie rama dachu. Dodatkową trudnością może być okrągły dach altany, ale zamiast tego można zaplanować altanę kwadratową lub pięciokątną, co ułatwi znacznie wykończenie dachu.

Udostępnij na:
3
1