Malowanie ścian – zrób to sam!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

malowanie mieszkaniaSamodzielne malowanie mieszkania nigdy nie było prostsze! W sklepach znajdziemy ogromny wybór najróżniejszych farb i emulsji, dostosowanych do naszych oczekiwań, moc pędzli i wałków znacznie ułatwiających malowanie oraz najróżniejsze poradniki, jak samemu pomalować ściany pokoju.

Najistotniejsza kwestią w malowaniu wnętrz jest odpowiednie przygotowanie podłoża przed właściwym malowaniem farbą. Nowe podłoża – świeże tradycyjne tynki lub tzw. tynki suche (płyty kartonowo-gipsowe) – oczywiście gruntujemy.

Gdy chcemy przemalować już kiedyś malowane ściany, musimy dobrze przyjrzeć się podłożu. Jeśli wierzchnia warstwa ściany pyli, kruszy się lub ma dużą chłonność, musimy koniecznie zagruntować ścianę. Podstawowym celem środków gruntujących jest związanie luźnych drobin starej wyschniętej farby lub zaprawy tynkarskiej. Gruntowanie poprawia przyczepność farby i ujednolica powierzchnię, zmniejsza chłonność, dzięki czemu zużyjemy do malowania mniej farby. Jeśli uderzymy w ścianę młotkiem i słyszymy głuchy odgłos, oznacza to, iż tynk odspoił się od muru. Należy wówczas skuć te odspojone fragmenty tynku i w miejscu ubytków położyć nowy tynk. Gdy stara farba złuszcza się, należy ją najpierw namoczyć, a później zedrzeć ze ściany. Jeśli ściana malowana była farbą klejową, a chcemy użyć do malowania najpopularniejszych obecnie farb wodorozcieńczalnych, należy zmyć starą farbę, na przykład wodą z szarym mydłem. Również tapetę najlepiej usunąć ze ściany przed malowaniem. Można to zrobić, używając specjalnego preparatu rozpuszczającego klej do tapet. Do usunięcia tapety papierowej wystarczy namoczyć ją ciepłą wodą z detergentem lub zastosować specjalne urządzenie do odmaczania parą wodną.

Gdy mamy odpowiednio przygotowane podłoże, możemy przystąpić do malowania. Farbę w puszce przed malowaniem energicznie wstrząsamy, farbę w większym pojemniku najlepiej wymieszać wiertarką ze specjalną końcówką do mieszania. Na tackę malarską lub do wiaderka wlewamy niewielką ilość farby. Resztę farby zamykamy, by nie wyschła. Farbę nakładamy na ścianę od górnego rogu do dołu, za każdym razem pokrywając około 60 cm2 powierzchni ściany. Farbę emulsyjną nakładamy pionowymi lub poziomymi pasami, natomiast farbę rozpuszczalnikową – pasami pionowymi. Każdorazowo przy nabieraniu farby odsączamy jej nadmiar na tacce malarskiej lub specjalnej kratce, montowanej na wiaderku.

Jeśli do malowania używamy wałka, po każdym pociągnięciu odrywajmy go od ściany i pozwólmy mu się zakręcić w powietrzu – unikniemy wówczas powstawania smug na malowanej powierzchni. Malując wałkiem, rozprowadzamy farbę we wszystkich kierunkach, a nie prosto od góry do dołu ściany.

Udostępnij na:
0
0