Co powinieneś wiedzieć o kredycie mieszkaniowym, ale boisz się zapytać?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

kredyt na mieszkanieKażdy z nas, nawet jeśli nigdy dotychczas nie brał żadnych kredytów, przynajmniej się nad tym zastanawiał. Przed tego typu decyzją najczęściej stoją młode małżeństwa i w ogóle młodzi ludzie chcący zamieszkać „na swoim”. Wtedy zaczynają się wyliczenia i rozważania, czy kredyt mieszkaniowy jest opłacalny. A obok tego pojawia się mnóstwo pytań dotyczących kredytów hipotecznych, o których nie zawsze wszędzie można znaleźć informacje.

Bardzo łatwo pogubić się w wielkim świecie bankowości i kredytów, dlatego warto zasięgnąć porady fachowców w banku. A oto garść informacji….

Każdy bank powinien bez problemu udzielić wszystkich niezbędnych informacji związanych z kredytem na zakup mieszkania. Tego typu porady pożyczkowe są najdokładniejsze i najbardziej fachowe. Oczywiście, wcześniej, samemu można dowiadywać się o wielu sprawach związanych z kredytem chociażby z Internetu, gdzie można znaleźć naprawdę bardzo dużo witryn i stron prowadzonych przez specjalistów.

O co najczęściej padają pytania podczas rozważań nad kredytem mieszkaniowym? Podstawowe pytanie to czy starczy nam pieniędzy na kredyt? Fachowo nazywa się to zdolnością kredytową. Samemu można dokonać najważniejszych obliczeń na kalkulatorze kredytu mieszkaniowego, który bez problemu można znaleźć na wielu stronach internetowych banków oraz instytucji doradczych. Na kalkulatorze zdolności kredytowej sami możemy dokonać wstępnych obliczeń, a one pomogą nam w doborze odpowiednich rat oraz oprocentowania.

Bo z tymi zagadnieniami wiążą się kolejne pytania o kredyt mieszkaniowy: jakie raty i oprocentowanie będą najlepsze? Wyróżniamy dwa rodzaje rat: równe i malejące. Raty równe polegają na tym, że co miesiąc spłaca się taką samą ilość pieniędzy. Jest to stała opłata, ale minusem jest fakt, że przy ratach równych zawsze zwraca się bankowi nieco więcej od kwoty kredytu. Rata malejąca to z kolei dobry sposób na zmniejszanie swoich miesięcznych spłat. Najwięcej kosztów ponosi się na samym początku spłaty kredytu.

Kolejną sprawą, o którą pada wiele pytań, to oprocentowanie kredytu mieszkaniowego. Oprocentowanie stałe jest stosowane przy lokatach i pożyczkach. Przy kredytach stosuje się oprocentowanie zmienne, co oznacza, że może zmieniać się w trakcie trwania umowy. Co jakiś czas, np. co miesiąc lub co sześć miesięcy bank uaktualnia oprocentowanie kredytu na podstawie stawek rynkowych WIBOR lub LIBOR i przesyła kredytobiorcy nową tabelę opłat, która jest już zaktualizowana pod kątem nowego oprocentowania.

Udostępnij na:
0
0