Malowanie ścian na dwa kolory

[Głosów:0    Średnia:0/5]

kolorowe-sciany-w-salonieIndywidualny charakter wnętrza tworzą nie tylko kompozycje mebli, wykładzin, wyrobów tekstylnych, czy osobistych drobiazgów. Istotnym składnikiem wystroju pomieszczenia są także ściany. Ich kolor, faktura i nanoszone ozdoby decydują o ostatecznej prezencji pokoju. Najważniejsze aby tworzyły spójną całość pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza.
Konwencjonalnym sposobem na dekoracje ścian i nadanie im nowego oblicza jest ubarwienie ich specjalną farba. Często stosowanym zabiegiem jest malowanie ścian na dwa kolory. Jedną z metod stanowi łączenie różnych odcieni jednej barwy np. ecru z ciemnym beżem, granatu ze stonowanym błękitem, fioletu z subtelnym fiołkowym, różu z wrzosem, czy zieleni z oliwkowym. Efektowny rezultat zapewni kontrastowe zestawienie kolorów np. pomarańcz z ultramaryną, neonowy żółty z brunatnym brązem, czy pudrowy róż ze śnieżną bielą.

Odpowiednio dopasowane farby mogą optycznie powiększyć małą przestrzeń pomieszczenia lub nadać optymalnych proporcji dużym bezkształtnym wnętrzom. W niewielkich pokoikach sprawdzą się pastelowe połączenia np. brzoskwiniowy z pistacją, błękit z beżem, stonowana mięta z kremowym lub delikatny grafit ze śmietankowym. Natomiast w przestronnych salonach można sobie pozwolić na eksperymentowanie z intensywnymi barwami np. czerwienią, śliwką, czy turkusem.

Malowanie ścian na dwa kolory wymaga użycia specjalnych narzędzi, które sprawią, że miejsce połączenia farb będzie wyraźnie oddzielało obie płaszczyzny. Do stworzenia modnych pasów trzeba na suchą i gładką powierzchnię ściany nakleić taśmę malarską, po czym jej krawędź pokrywamy tym kolorem, na który jest już pomalowana i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie przystępujemy do nanoszenia pasów drugą farbą. Po zakończeniu malowania i delikatnym przeschnięciu wzoru powoli odrywamy naklejoną taśmę.

Innym sposobem na ozdobienie ścian dwoma kolorami są akcenty w postaci barwnych detali nanoszonych na jednolicie pomalowaną powierzchnię. Surowa chłodna biel typowa dla minimalistycznych wnętrz dobrze będzie komponować się z niebieską lub granatową ornamentyką. Ten klasyczny duet pasuje zarówno do przestronnych salonów, jak i niewielkich pokoików, czy eleganckich łazienek. Naturalny beż, czerń i szarość idealnie współgrają z wzorami w intensywnych barwach typu pomarańcz czy winna czerwień. Zielone ściany ożywią żółte detale, a zharmonizują oliwkowe lub seledynowe wzorki. Elegancka czerwień będzie pasować do grafitowych akcentów, a w orientalnych wnętrzach sprawdzi się w połączeniu z odważnym różem, fioletem lub seledynem. Żółte ściany nabiorą szykownego charakteru dzięki szarym dekoracjom, choć równie efektownie wygląda z intensywną zielenią albo stonowanym błękitem.

Malowanie ścian na dwa kolory urozmaica wnętrza nadając im wyrazistą prezencję. Barwny duet powinien współgrać z pozostałymi elementami wystroju, zarówno pod względem stylistycznym, jak i kolorystycznym. Zwolennicy tradycyjnie urządzonych pomieszczeń mogą sięgnąć po dwa odcienie jednego koloru, a propozycją dla odważnych eksperymentatorów są efektowne kontrastowe zestawienia barw.

Udostępnij na:
0
0